| laurahl_7225 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce intrebari iti pune la un interviu pentru angajare ca si merchandiser? care sunt punctele forte pe care trebuie sa scrii ca le ai intr-un cv? e greu sa fii merchandiser?

5 răspunsuri:
| Swabia a răspuns:

"Care sunt cele mai frecvente greseli pe care le fac persoanele care se
prezinta la un interviu pentru angajare?
Inainte de a vorbi despre comportament neadecvat, as vorbi despre ce e
bine sa faca o persona inainte de a veni la un interviu de angajare.
In primul rand, trebuie sa se informeze cu privire la companie - nume
corect, domeniu de activitate, scurt istoric, numar de angajati, locatii
in care este prezenta - orice informatie de ultima ora este bine venita,
dar un nivel general de informare este absolut necesar.

In al doilea rand, inainte de a merge la un interviu este important sa afle
cat mai mult despre pozitia respectiva, despre responsabilitatile si competentele
pe care le implica. In stransa legatura cu aceste informatii, este bine ca fiecare
candidat sa se gandeasca la raportul dintre cerintele postului si cunostintele si
experienta sa. Este un demers foarte util, care il va ajuta sa isi gaseasca punctele
tari si sa le evidentieze in timpul interviului si il va face sa se gandeasca la modul
de a compensa eventualele puncte slabe.

Lipsa de pregatire inainte de interviu este foarte vizibila - candidatul are
timpi de reactie prelungiti, raspunsuri nehotarate sau chiar lipsa de raspunsuri
la anumite intrebari. Indicii nonverbali tradeaza si ei nesiguranta. In acest
context, rezultatul interviului este previzibil. "

| dy a răspuns:

Pentru jobul asta trebuie sa dai dovada ca esti comunicativ si energic si sa ai putere de convingere Deci intrebarile vor fi puse ca sa-si dea seama daca ai aceste calitati!
Jobul de merchandiser face parte din acele job-uri pe care ti le iei ca sa faci un ban de buzunar, in nici un caz nu poti trai din asa ceva (cel putin la noi), nici macar nu iti poti plati chiria cu leafa pe care o iei, iar perspectiva unei cariere ca merchandiser este una de domeniul SF-ului (desi in alte parti se pare ca lucrurile nu stau chiar asa).
Ce este merchandiser-ul? Cu siguranta il stiti cu totii din super- si hypermarketuri. Merchandiser-ul este angajatul firmelor de promotii, este unul dintre cei mai de jos oameni dintr-o companie de acest fel. Trebuie sa se fataie dintr-un supermarket/hypermarket intr-altul si sa aiba grija ca marfa sa fie bine aranjata si vizibila pe rafturi.Succes!

Ce este merchandiser-ul? Cu siguranta il stiti cu totii din super- si hypermarketuri. Merchandiser-ul este angajatul firmelor de promotii, este unul dintre cei mai de jos oameni dintr-o companie de acest fel. Trebuie sa se fataie dintr-un supermarket/hypermarket intr-altul si sa aiba grija ca marfa sa fie bine aranjata si vizibila pe rafturi.

In job description-ul lui intra treburi absurde de genul: construit piramide din diverse produse, ordonarea marfii pe rafturi, sa aiba grija ca spatiul firmei respective sa fie respectat (de exemplu trebuie sa aiba grija ca pe un raft sa intre un anume numar de produse de la firma respectiva, sa zicem 12 pachete de faina, sau cinci cozonaci pe lungime) si ca in acel spatiu sa nu se fi strecurat alte produse alogene, iar daca totusi exista, ele trebuie eliminate; merchandiser-ul are un tabel in care trebuie sa completeze preturile produsului pe care il are in grija in diferitele magazine ce sunt sub "jurisdictia" sa, de asemenea in acel tabel exista rubrici speciale ce trebuie completate cu spatiul, pretul si vizibilitatea altor produse concurente

| raluca_2686 a răspuns:

1. Daca ai experienta in domeniu.
2. Ce informatii ai despre respectiva firma.
3. De ce vrei sa te angajezi in acest domeniu.
4. De ce crezi tu ca esti bun/a pentru acest job.

Dar acum depinde de ei ce intrebari iti pun...astea sunt intrebarile care mi-au fost puse si mie la interviuri... iar in cv scrie cum esti tu, nu trebuie sa scrii ceva ce nu stii din cauza ca te verifica...adica daca scrii in cv ca ai spirit de echipa si nu-l ai se vede...nu e greu sa fii merchandiser...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incepe cum te numesti cati ani ai esti casatorita ai mai lucrat k post de marchandiser sti si u din astea nu prea multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu