| Hollow01 a întrebat:

Îmi puteți spune ce probe de admitere sunt la liceul de artă pe profil de desen?

Răspuns Câştigător
| iamdeeeeeni a răspuns:

ARTE PLASTICE ȘI DECORATIVE:
Proba de percepție vizuală: Studiu după natură (desen în creion, format A3).
Exemplu : Natură statică cu 3 elemente – cub, sticlă, fruct.
Criterii de apreciere:
Respectarea temei și a subiectului enunțat;
Compunerea spațiului plastic (încadrarea în pagină);
Raportul dintre obiecte (proporții);
Forma, caracterul obiectelor;
Redarea spațiului și a volumului;
Raportul valoric.

Proba de creativitate: Compoziție pe o temă dată, executată în culoare sau volum (la alegerea candidatului)
CULOARE: Compoziție cu personaje (exemplu: „JOC SPORTIV"), cu enunțarea unei probleme de culoare (contrast de complementare, contrast cald-rece, etc).
Tehnica – culori de apă (acuarelă, guașă, tempera), format A3.
VOLUM: Compoziție ronde-bosse, cu personaje – modelaj în lut.
Criterii de apreciere:
Respectarea temei și a subiectului enunțat;
unitatea compoziţiei şi încadrarea în subiect;
rezolvarea problemei de culoare/volum enunţată;
notă personală, originalitate, creativitate.
raportul între elemente, proporţii, mişcare, rezolvarea plastică a volumelor.

ARHITECTURĂ ȘI DESIGN
Proba de percepție vizuală: Studiu după natură (desen in creion, format A3).
Exemplu : Natură statică cu 3 elemente – cub, con, prismă.
Criterii de apreciere:
Respectarea temei și a subiectului enunțat;
Compunerea spațiului plastic (încadrarea în pagină);
Raportul dintre obiecte (proporții);
Forma, caracterul obiectelor;
Redarea spațiului și a volumului;
Raportul valoric.
Proba de creativitate: Compoziție pe o temă dată (exemplu: FORME SPAȚIALE, JUCĂRIE, LOC DE JOACĂ) cu enunțarea unei probleme de culoare (contrast de complementare, contrast cald-rece, etc).
Tehnica – creioane colorate.
Criterii de apreciere:
Respectarea temei și a subiectului enunțat;
unitatea compoziţiei şi încadrarea în subiect;
rezolvarea problemei de culoare/volum enunţată;
notă personală, originalitate, creativitate.
raportul între elemente, proporţii, mişcare, rezolvarea plastică a volumelor.

| Hollow01 explică (pentru iamdeeeeeni):

Mulțumesc mult pentru ajutor!

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Desen și încă o probă la alegere intre pictură și modelaj.
Vezi că probele au loc peste 10 zile și trebuie să te înscrii de mâine într-o săptămână.

| Hollow01 explică (pentru Lioana):

Mulțumesc mult dar doar anul viitor o sa fiu clasa a opta