| StrongHeart a întrebat:

In cat timp se invata o meserie, in general vorbind? De cati ani e nevoie?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde de la meserie la meserie. In anumite domenii inveti lucrurile de baza si intr-o saptamana, cele care prezinta o oarecare rutine. Iei aia de acolo si o pui acolo.

In altele... te dezvolti mereu, mereu inveti lucruri noi si mereu apare ceva nou de facut. Acolo poate si 5 ani iti ia sa intelegi cam cum functioneaza totul si sa fii pregatit de orice, cand de odata... se schimba totul si trebuie sa te conformezi.

Deci depinde de la domeniu la domeniu.

| Catrice a răspuns:

Pai și atunci de ce exista cursuri de 2-3 săptămâni, 6luni un an maxim thinking

| StrongHeart explică (pentru Catrice):

Cred ca te invata doar chestii de baza, eu am auzit ca meseria se mai si fura big grin

| Catrice a răspuns (pentru StrongHeart):

Tocmai ca ce înveți in scoli e baza, secretele și 'trucurile' le iei de la altii mai... experimentați.

| zilog a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu este adevarat trebuie sa puna mana pe carte pentru ca o meserie in primul rand are protectia muncii si multa multa teorie
si legislatie
dupa care se trece la fapte unde trebuie sa meraga in ucenicie

| Celcestietot a răspuns:

Nu îți trebuie neapărat ani, ci ore și ambiție.