| Andreea301195 a întrebat:

In ce consta functia de consultant vanzari? Este greu sa lucrezi in acest domeniu?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este, de fapt,tot un fel de vanzator care prin actiunile sale are drept scop final vanzarea produselor sau serviciilor firmei la care este angajat.Un consultant mentine legatura cu clientii firmei, cauta/identifica potentiali clienti, ajuta/consiliaza clientii sa aleaga in functie de nevoile sale,promoveaza produsele/serviciile firmei, consiliaza clientii asupra caracteristicilor produsului si asupra conditiilor de vanzare,intocmeste tot felul de rapoarte ( de vanzari, de activitate, de analiza etc.).
Nu stiu cat de greu sau usor este pe un asemenea post, dar unii accepta sa lucreze fie de nevoie si in lipsa de altceva, fie ca le place sa fie mai tot timpul pe drumuri si cu telefonul lipit de ureche!

| lindemona a răspuns:

Buna,

Sper sa nu rasnpund prea tarziu. Un consultant in vanzari poate fi o persoana care vinde produsele unei firme, respectiv o persoana care cauta clienti. Daca iti place sa lucrezi cu oamenii, nu este greu. In general firmele fac un curs pentru incepatori, prin care ii invata diferite lucruri importante in aceasta meserie.

| piticot4 a răspuns:

Cred ca este un om care iti da sfaturi si nu nu este greu