| Ungur_Andreea_2001 a întrebat:

În condițiile în care ma descurc bine și la română, și la mate, să aleg un profil real sau uman?

Răspuns Câştigător
| JaneEyer a răspuns:

Pai trebuie sa iei in calcul si celelalte materii: spre exemplu, daca iti plac geografia si istoria, opteaza pentru filologie. Dar daca preferi partea tehnica, fizica, biologia, chimia, atunci du-te la mate-info. (sau la orice alte profile reale sau umane ai la dispozitie). De asemenea, incearca sa te gandesti unde ai vrea sa te duci mai departe. Daca ai vrea ASE, politehnica etc iti recomand mate-info. Daca ai vrea limbi straine, psihologie etc, filo.

1 răspuns:
| NoctisFive a răspuns:

Eu ti-as recomanda realul. La real, daca vrei, poti face si mate si romana, dar la uman nu poti face matematica daca te pasioneaza.
Daca ai luat la mate la EN peste 9-9.5 iti recomand sa te duci la mate-info, daca nu la SN.
Cum a spus si Jane trebuie sa alegi si in functie de materiile secundare care te pasioneaza, dar trebuie sa stii ca multe dintre materiile studiate in 5-8 nu prea mai au legatura cu ce faci in 9-12.
Succes!