| Meme10Memu a întrebat:

In IT in cele 8 ore lucru ii este permis programatorului sa se mai documenteze cate putin respectand deadline-urile adica isi face si treaba?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un programator se documenteaza 90% din timp

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Aviz userului johnnny123 care nu-mi intelesese intrebarea anterioara si ma luase cu alte chestii de doi bani. Intrebarea anterioara era despre scolarizare. Prin scolarizare nu ma referisem ca programatorul sa stea ca la facultate sa i se predea de catre un profesor sau instructor. Prin raspunsurile mele la cea intrebare dadusem de inteles ca ma refeream la documentare si implicit la discutii cu colegii despre solutii. Dar pe johnnny123 nu l-a dus capul sa inteleaga la ce ma refeream de fapt. Incerca sa-mi spuna cum e cu programarea de parca eu nu as sti. Pentru mine programarea in IT este o pasiune si o munca de creativitate, o arta. Ce sa ceri de la unul ca johnnny123?! Oare el tot asa isi bate joc de colegii lui la locul de munca?!

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

As da raspuns castigator la toti cei care mi-ati raspuns la aceasta intrebare.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Munca de programator este munca de creatie (nu de lucrat "la banda").
Cel mult se dau termene de finalizare pentru proiectele primite, iar pana atunci se poate inspira de orinde doreste si obtine acces. happy

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Cred ca ai fost atent la discutia mea cu johnnny123 unde am pomenit de macelarii care lucreaza la banda sau suntem prin coincidenta pe aceeasi lungime de unda.

| Evolution a răspuns:

Poti sa te documentezi non stop, nimeni nu iti taie accesul la internet laughing
Nu este ca la examen la facultate, ai acces la absolut tot ce vrei, doar sa iti faci treaba si sa respecti conditiile.
Majoritatea colegilor intr'o firma de IT se ajuta intre ei happy
Succes!

| Dismally a răspuns:

In domeniu IT cea mai mare parte din timp te documentezi si cauti solutii pe net.

| Bizon95 a răspuns:

Un programator in general foloseste foarte rar anumite instructiuni
asa ca pe alea care le foloseste des le stie bine
iar pe cele care le foloseste rar, s-ar putea sa se uite pe help si daca are experienta de 30 de ani in programare

cuvantul cheie in intrebarea ta e "deadline", daca ala e respectat, poti sa faci beuta in fiecare zi si sa muncesti doar 12h inainte de deadlinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nu esti prizonier.