| Fernando9Torres a întrebat:

Țin minte ca in clasa a 12-a am fost cu școala(cei de a 12-a) la sediul armatei. Acolo un individ ne-a spus ca sa lucrezi in armata nu ai nevoie de nu stiu ce studii, poți doar și cu bacul(sa te angajezi). As vrea și eu niște informații dacă se poate despre "armata" și ce înseamnă sa lucrezi in ea?(mai ales dacă nu ai studii superioare). Și comparând cu alt loc de munca la 8h unde un salariu mediu e între 15-1800 lei. Merita trecerea?
Dar aspectul? Ai voie cu barba și tuns cum vrei(decent, nu ceva wow...scurt pe margini mediu sus, tipic)

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"in armata nu ai nevoie de nu stiu ce studii, poți doar și cu bacul"

vezi aci ce zice:

https://dmru.mapn.ro/pages/view/98

| Fernando9Torres explică (pentru sierra1):

Știu ce zice. Ideea e dacă merita(in perioada se fac incadrarile din extern). Avantaje și dezavantaje

| sierra1 a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Tu știi dacă merită - sau poate ai putea face altceva cu viața ta. Noi să știm?

| Cosmin86 a răspuns:

Fara studii superioare mereu o sa castigi PROST.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In armata sunt tei categorii de militari: ofiteri, subofiteri si maisti militari si militari angajati pe baza de contract, adica soldati si gradati profesionisti.
Nici unei categorii nu i se cer studii civile superioare, decat medicilor, inginerilor. Dar si acestia le fac la institutiile militare respective.
In armata, militarul este platit la 30 de zile lunar - dedu de aici ce rezulta -, programul de lucru este de 8 ore, dar de regula il depaseste cu mult. Poti fi chemat oricand de acasa. Trebuie sa poti fi gasit in orice moment. Nu poti parasi localitatea de dispunere a unitatii decat cu aprobare si nu mai mult de 15% din efectiv, cu cei aflati in concediu, misiuni.
Mai sunt inca multe.