| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

In vara se fac 5 ani de cand am terminat liceul si pot spune ca nu am facut nimic valoros de atunci, sunt in anul 3 de facultate, mi-am intrerupt studiile de 2 ori din cauza unor probleme(simteam ca am neaparat nevoia de o pauza), nu am avut niciodata un job, am mai avut de gand, dar nu a fost sa fie...Is la Drept in anul 3(facultatea are 4 ani) si ma gandesc f.serios sa renunt pentru ca nu fac fata, am acumulat f.multe restante si mi-am dat seama ca acesta nu este drumul meu, intr-adevar cam tarziu, dar asta este, sau am de gand sa ma transfer la o facultate privata pentru a-mi fi mai usor....Eu as cam vrea sa fac o facultate, caci sunt o persoana oarecum intelectuala, pe parcursul celor 12 ani de scoala am obtinut rezultate bune in mare parte. E o poveste lunga, psiholoaga m-a indrumat catre FEAA-Admininstratie publica pentru ca am rigoarea cifrelor si sunt o persoana practica, cu acea psiholoaga am vorbit cam 30 de ore, deci ne cunoastem bine. Si ma gandesc destul de serios sa ma duc acolo. Problema este ca-i tare greu cu parintii, mai ales mama, imi face observatii toata-ziua Buna ziua, is si eu constienta de faptul ca am lalait-o cam mult, dar aia e, nu mai pot schimba trecutul. E o poveste tare lunga si as vrea ca cineva cu intentii bune sa ma contacteze prin mesaj sau chiar si aici si sa imi spuna cea inteles! In primul rand, vreau sa imi spuneti ce ati inteles din povestea mea kilometrica!

37 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti servici si muta-te de acasa, ca sa-ti poti conduce singura viata si s apoti decide pentru tine, fara s ate mai bata mama la cap.
Cu dreptul nu afci nimci daca esti o fire moale si deja ai dat dovada ca nu poti invata, odata ce ai intrerupt-o de 2 ori si tot ai gramezi de restante. Probabil ca nu esti facuts a fii jurist, notar, avocaat samd.
Ia-ti un job practic, usor, care sa nu te mai streseze: vzantaore intr-un magazin, ca nu trebuie sa judeci pre mult, doar sa zambetsi, s-a vorbesti frumos si sa vinzi.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Violleta2022):

Dar in prezent nu locuiesc Cu mama, ci singura in chirie, dar cand vine aici(mai rar) ma bate la cap. Alt sfat mai aveti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Am inteles un singur lucru ca o sa te ti de servici cum te ai tinut si de facultatelaughing o laie, nimic zero, daca si la serviciu o sa mergi cand vei avea tu chef sa te dai jos din pat o sa progresezi, o sa ai bani de dat p datorii, nu este de tine chiria ca nu vei avea cu ce sa o platesti, iar in 30 de ore cit ai vorbit tu cu psiholoaga aia o cunosti asa de bine? Nu cunosti un om intr o viata atit de bine dar in 30 de ore? Angajeaza te la supermarket casieriță, macar o sa ai bani de paine si de facturi, lasa facultatea ca nu i de tine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca esti o persoana DESTEAPTA, nu "telectuala", ar trebui sa realizezi ca poate INCA NU E CAZUL sa te agiti de facultate. Uita-te in tari cu mai multa apa calda ca la noi cum dupa liceu multi isi iau citiva ani de pauza, fac voluntariat, umbla prin lume, invata sa interactioneze cu adevarat cu cei din jur, isi gasesc punctele slabe si cele forte, abia apoi aleg in cunostinta de cauza ce vor sa faca mai departe. Esti DESTEAPTA? Atunci nu te comporta ca toti prostii care vor o hirtie care certifica ca pot reproduce ceva ca niste maimute! Psiholoaga e complet paralela cu realitatea, geme tara asta de absolventi de feaa care nu fac fix NIMIC din ce "au invatat" in facultate. Daca parintii sunt o influenta toxica, ai varsta la care sa iti iei zborul, nu crezi? Fii DESTEAPTA si fa un curs scurt de maxim 6 luni si intra in ceva cu potential. Software testing, de exemplu. In maxim 2-3 ani poti ajunge programator daca iti dai interesul. P.S. Ma poti bizii in privat pe tema carierei.

| Wr3nch a răspuns:

Ca iti trebuie un loc de munca si sa te muti in chirie.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Wr3nch):

Stau deja in chirie, cat cu locul de munca nu stiu ce sa zic, multa lume m-a intentionat ca nu as rezista psihic!

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Bun,stai asa ca pana intr-un punct înțeleg.
Cumva tu nu îți găsești drumul în viata și nu te atrage nimic,dar totuși mai ai un an ca să termini o facultate de drept ce îți garantează un venit stabil,si nu orce venit,plus posibilitatea de a-ti face propriul tău birou de avocatura iar tu refuzi.
Înțelegeam dacă era vorba despre o școală fără viitor, sau erai la un liceu cu un profil oarecare ce nu te atrăgea si te gândești ca îți pierzi cumva anii, dar asa...
Eu zic ca da, ai nevoie de un psiholog pentru ca e posibil sa ai o oarecare depresie în cel mai rău caz, în cel mai "bun" caz sa vrei sa o lălăie asa din facultate în facultate ca să nu muncești.Stiu ca am fost răutăcioasa cu parte asta si scuza-ma, dar nu prea stiu ce sa înțeleg altceva. Poate chiar ai ceva probleme de acomodare, cu depresia, anxietatea nu vreau sa zic nu dar "multă lume mi-a spus ca nu as face fata psihic la un loc de munca"?, pai și ce o sa faci restul vieții tale? cine o sa te tina? pentru ce vrei sa te înscri la alte facultăți dacă nu sa muncești?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Freya1):

Chiar mi-au atras atentia 2 persoane ca nu as rezista psihic, dar cred ca e o faza de moment, iti dai seama ca nu o sa tin asa toata viata, is constienta ca trebuie sa fac ceva ca sa imi castig existenta.

| Freya1 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu e ok sa iei în seama asa ceva sincer, aceste sfaturi cu "nu rezisti", nu ești capabila" sunt boala curata.O data ce o sa auzi asta frecvent și o sa și crezi ca e asa, o ajungi sa nu mai realizezi nimic pentru ca o sa începi sa ai complexe de inferioritate și încredere de sine scăzută. Mereu o sa ai senzația ca nu ești capabila, ca nu ai sa poți și crede-ma, nu vrei sa trăiești asa.

| Lioana a răspuns:

Din povestea ta inteleg ca nu esti hotarata si nu stii ce vrei.
Eu iti recomand sa termini facultatea de drept ca sa nu fie risipiti cei 2 ani jumate facuti acolo. Nu-ti strică o diploma de drept in buzunar. Dupa aceea poti sa faci orice alta facultate daca chiar vrei.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Lioana):

Adica sa termin Dreptul si dupa sa ma apuc de alta facultate, dar ce rost are daca nu imi doresc sa profesez in domeniu si nu invat nimic, efectiv nu pot...de 3 ani am inceput sa ma imbolnavesc si acum realizez ca este din cauza facultatii si ca tot am zis ca am de gand sa ma transfer la o facultate privata si tu ai zis ca ai facut Dreptul la o facultate privata- spune-mi te-a afectat in vreun fel faptul ca nu ai facut o facultate de stat? Profesezi in domeniu?

| Lioana a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu crede ca la privat e mai usor. E foarte bine daca esti la stat. Nu spune ca nu poti. Daca ai terminat 2 ani mai poti termina inca 2.

| TheGentleman a răspuns (pentru Lioana):

Nu este chiar așa la stat. Poți fi demis din pix, și se întâmplă multe abuzuri, vezi investigațiile recorder. Majoritatea celor ce lucrează la stat este „personal contractual" și nu beneficiază de salarii astronomice, imunitate și alte privilegii precum se arată la TV.

| Lioana a răspuns (pentru TheGentleman):

Aici e vorba de studenti nu de profesori. De ce sa lase locul ei la o facultate de stat pentru a merge la o facultate privata unde trebuie sa dea un sac de bani pentru a face același lucru? Tot atat are de invatat.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Lioana):

Tot atat am de invatat si la privat? La privat exista asa multi restantieri ca la stat?

| Lioana a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Da. Erau foarte multi restantieri. Aproape toti studentii. De fapt cred ca si cei mai buni aveau cel putin o restanta.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Lioana):

Tu aveai?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru TheGentleman):

Cum adica sa fii demis din pix?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru TheGentleman):

Cum adica sa fii demis Din pix?

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa termini aceasta facultate dacă tot ai ajuns anul 3, apoi mergi la administrație publica. Chiar dacă ai restante, le dai pana le iei, dacă chiar nu reușești sa treci anul atunci poți face ce ai spus sa te transferi la o alta facultate sau una privata

| RoCkKiD a răspuns:

Am intles ca esti lenesa si cauti scuze iar acum vrei ca parintii sa plateasca pentru lenea ta. Du-te la McDonald's, te angajezi, si dupa iti alegi ce facultate vrei.

| StrongHeart a răspuns:

Parerea mea e sa incepi sa iti castigi singura banii ca o sa iti aduca o satisfactie care nu se compara cu nimic altceva.
E super greu sa ai un sef, sa te trezesti dimineata, sa ai un program fix, iti vine sa urli, iti vine sa te impusti, dar la sfarsitul zilei dupa ce ai trecut peste multe obstacole, te culci cu satisfactia ca ai facut ceva in ziua respectiva. La sfarsitul lunii cu putinii bani, cand reusesti sa iti cumperi o haina noua, vei fi foarte multumita. Sau mai mult, cand vei reusi sa-i cumperi mamei tale ceva din banii tai te vei simti in al 9-lea cer. Pentru ca asa suntem noi oamenii construiti, sa ne bucuram mai mult cand oferim ceva. Iar cand stii ca ai facut tu cu mana ta ceva, fara sa ceri, vei simti ca contezi, ca esti cineva.
Chiar de vei da de greu, chiar de vei fi nevoita sa schimbi joburi, in timp, vei progresa, vei intelege mai bine oamenii si te vei simti ca un om matur, independent, doar atunci cand te vei intretine singura.
Poate va fi nevoie sa schimbi joburi, poate va fi nevoie sa inveti o meserie de la zero, poate va fi nevoie sa lucrezi in alt oras sau in alta tara ca sa te intretii, dar la sfarsit cand tragi linie, esti multumit ca ai facut ceva si nu ai mai pierdut timp.
E foarte foarte greu, dar merita. Pentru ca in timpul liber poti oricand sa inveti ceva nou, ideea e sa nu te dai batut oricat de greu este si sa gandesti pe termen lung. Gandeste-te unde vrei sa fi peste 15 ani, nu peste un an.
Gandeste-te ce e cel mai important pentru tine si incepe sa elimini ce nu te ajuta. Gandeste-te ce poti tu sa faci sa contribui la societatea in care traiesti, la ce te pricepi cel mai bine sau ce crezi ca te-ar implini in primul rand sufleteste si apoi financiar. Iar daca pentru asta e nevoie sa inveti, mai fa o facultate, sau doua. Daca esti nevoita sa pui bani deoparte sa iti continui studiile fa-o. Daca poti sa aplici la internship-uri, fa-o. Daca poti sa faci voluntariat, fa-o. Daca nu ai inca permisul, ia-l. Ia-l la toate categoriile daca vrei. Daca ai un prieten care are nevoie de ajutoru tau, ajuta-l. Daca iti place sa citesti, citeste cat 10. Daca iti place sa crosetezi, croseteaza un magazin de haine.
Daca ai sansa sa inveti o limba straina sau mai multe, fa-o. Daca ai ocazia sa iti faci prieteni noi si sunt oameni seriosi, fa-o. Daca iti place vreun sport, apuca-te. Daca te crezi in stare, inroleaza-te in armata. Daca iti place sa inveti chimie sau fizica sau poate vrei sa dai la drept. Stai cu burta pe carte pana stii tot ce misca si tot ce zboara in domeniul ala. Fii cel mai tare procuror care a existat vreodata.
Vrei sa inveti sa canti la vioara? Cauta o profesoara sa te invete. Sau Canto. Picteaza! Ia-ti o barca! Du-te la pescuit sau apuca-te de tennis de camp sau de masa. Orice.
Nu e niciodata tarziu, cat timp ai asteptari realiste de la viata.
Iti spun ce as fi vrut si eu sa stiu ca sa nu pierd ani de zile si poate asta ti-ar spune si altii care au stagnat, intrebandu-se ce e mai bine. Nu pierde timpul ezitand, alege o varianta, alege un drum si tine-te de el. Nu exista perfectiune, suntem fiinte imperfecte. Tot ce putem sa facem e sa alegem un drum si sa nu ne abatem de la el, sa nu ne uitam in spate ca timpul nu se intoarce si e foarte pretios.
Implica-te in cat mai multe activitati, nu fa greseala pe care o face majoritatea de teama sa nu fie judecati de ceilalti sau de teama sa nu aleaga gresit.
Nu conteaza ce alegi, conteaza ce faci dupa ce ai ales ce vrei sa faci. Cu incredere in Dumnezeu, orice e posibil. Viata iti arunca tot felul de momeli si tot felul de incercari.
E important sa faci ce crezi tu ca e bine in orice situatie si sa nu te duci dupa cum bate vantul. Fii autentica.
Schimba mindsetul si nu cauta perfectiunea, cauta, in orice faci, sa faci acel lucru cat de bine poti tu, dar nu incerca sa-l faci perfect. Fa-l in felul tau si e perfect asa.
Perfectiunea obiectiva nu exista sau daca exista, noi oamenii suntem mult prea mici in Universul asta nemarginit ca sa o intelegem si fiecare interpreteaza lumea diferit.
Tie nu viata iti da un sens, sau mai bine zis, nu lumea exterioara iti da un sens, ci tu esti datoare sa dai un sens si un scop bine definit vietii tale. Numai bine si spor in toate!

| carevaescu a răspuns:

Lasa părinții ca nu iti vor trai ei viata - desi cred ca au intentii bune si isi fac griji.
Lasa psiholoaga ca nu are relevanță parerea ei - desi cred ca incearca sa te ajute.

Ai o singura viata si trebuie sa-ti gasesti calea in termenii tai. Gandeste te creativ la problema. Intre necesitatea de a contribui la societate incat sa fii rasplatita si dorintele tale de a trai placut, trebuie sa fie o cale de mijloc (care de obicei e un job ce ti place, dar nu e singura opțiune). Dar nimeni nu va ști ce e mai bun pentru tine, si nimeni nu-ti poate garanta nimic. Mai mult, nimeni nu va lua credit pentru succesul tau si nimeni nu se va simti responsabil pentru esecul tau. Asa ca, fii curajoasa, fii ambițioasă si fa ce crezi cu tarie ca e cea mai buna varianta pentru tine.

| haileewatson a răspuns:

Nu e tarziu sa te apuci de alta facultate, dar gandeste-te bine: chiar crezi ca o sa o termini din moment ce ai renuntat la alte 3 facultati?
Cautati un job de acum, de preferat un internship (avand in vedere ca esti studenta), posibil chiar in domeniul administratie publice si vezi daca iti place. Daca e ok, renunta la drept si apuca-te de administratie publica.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru haileewatson):

De unde ai dedus tu ca am renunatat la 3 facultati? Nu am renuntat la nicio facultate, doar mi-am intrerupt studiile de 2 ori.

| haileewatson a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Am citit gresit

| CleanHeart a răspuns:

Lupta pentru studii să ai o meserie plătită că viața e grea și când nu găsești motivație atunci să lupți și mai mult așa de al naibii.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Este strict alegerea ta, dacă simți că nu este pentru tine, renunta la aceasta facultate.
La modul de ce sa faci ceva care sa nu îți placă?
Asa ca alege altceva, care simți ca este pentru tine.
Angajează-te totuși, asta dacă stai pe banii părințiilor, se gasesc locuri de munca super ok, bineînțeles cauta ceva care sa se potrivească cu programul.
Astfel ai și banii tai, începi o noua facultate și o viata mai buna.
Părinții tăi au toate motivele sa fie suparati, dar niciodată nu este prea târziu, nu are rost sa continuui doar de dragul de a termina facultatea care nu îți place pentru a face din asta o meserie care din nou nu o sa îți aducă satisfacție.

| 120bulevard a răspuns:

Sunt multe persoane care poarta ochelari de cal in tinerete si isi pierd cate 3-4 ani facand o facultate care chiar nu are nicio tragere pentru ei de gura altora sau de gura parintilor, si pentru acest fapt recurg la o a 2-a facultate urmand sa lucreze in domeniul respectiv, nu e tarziu sa te reprofilezi dar nici 3 facultati sa faci pentru ca niciuna nu ti se potriveste. Inca mai este timp, spor

| just4ubr2015 a răspuns:

Lasate de facultate maritate fa un bebe si apoi faci facultatea la privat

| Fantaspirit a răspuns:

Încearcă în cadrul medical sa lucrezi happy

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Fantaspirit):

Aaa nu, nu ma pasioneaza deloc domeniul medical.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Fizionomia feței tale îmi sugerează că ți s-ar potrivi mănușă ca asistent medical. Atunci ia în considerare ce ți-o recomandat acel psiholog.
Se vede după tine că ești o fata cuminte, la locul ei și deșteaptă, nu îți irosi viața cu locuri de munca mediocre.

| CodreanuC a răspuns:

Buna, vad multe comentari dar nimeni nu ti-a oferit ceva mai potrivit. Termina facultatea si nu pentru avocat neaparat, poti fi la de bine si notar, e diferit, nu este comparabil, cred ca e mai potrivit pentru tine. Daca vizitezi social si online asa des cum pare, perfect, ai si abilitatea de a te promovoa, e diferit de avocat in acest aspect, nu e nevoie sa arati concurenta prin cunostinte foarte intemeiate de la facultate si master. Pentru notar poti creste putin diferit dar, evident, recompensa e la fel diferita dar ca notar ai putea depasi un avocat care nu a primit acest raspuns si avea nevoiewinking

| Hela a răspuns:

Trec prin acelasi lucru ca tine, dar nu ar trebui sa faci ce ti se zice... fa ce simti si ce te atrage, daca simti ca vrei sa faci economie fa-o, daca nu revezi ce ti a placut in copilarie si iti vei da seama ce iti place cu adevarat. ai in jur de 23-24 de ani, nu ai 50 sa plangi ca ai pierdut timp, daca plangi ca ai irosit timp pierzi prezentul si o sa plangi si mai tare dupa trecut.

| Adelina4679 a răspuns:

Parerea mea este sa nu renunți la facultate. Ai destul timp si pentru job pe viitor. Intai terminați facultatea