| anonim_4396 a întrebat:

În ziua de azi este chiar e imposibil să faci dintr-un Hobbie o Meserie?
Știți că toți suntem romani.Și știți cum este sa.Îți placă ceva și să nu poți câștiga bani din ceea ce îți place, pentru că nu ai condiții sau te-ai născut sarac.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Tu crezi ce spui? Daca crezi, e grav.
Poti cistiga bani din ce iti place, conditiile precare sau saracia nu sunt o piedica, sau cel putin nu ar trebui sa fie.
Unele din cele mai mari idei din lume s-au nascut in locuri sau conditii umile. IPhone, povestea lui a inceput intr-un garaj. Baietii de la Dedeman (doi frati), au inceput cu un mic magazin uitat undeva prin Bacau. Si la lista se pot adauga multe alte cazuri.
Totul e sa vrei. Totul e sa lupti. Totul e sa cauti. Ai putin, altii au mai mult si se pot descurca mai usor. Insa tu, daca gindesti lucrurile, cu putinul pe care il ai poti face extrem de mult, dar pentru asta pasiunea pentru acel lucru trebuie sa te "manince". In asta consta de fapt maretia conditiei umane, sa pornesti de jos si sa faci ceea ce poate nici tu nu ai crezut ca poti face.
Pune-te si fa ceea ce iti place. Si iar fa. Si fa din nou. Pina cand cunosti bine acel lucru. Pina cand devii expert in domeniu. Undeva am auzit ca devii expert intr-un lucru atunci cand l-ai facut de 10000 de ori. Si atunci, fiind bun in ceea ce faci, altfel stau lucrurile, pentru ca pe parcurs vei fi invatat ce si cum sa faci ca sa si poti trai din ceea ce faci.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e deloc imposibil, dar trebuie sa fii realist. In primul rand nu orice hobby se poate transforma in meserie (de exemplu, cititul, care este hobby-ul meu este greu de transformat intr-o meserie banoasa, desi nu imposibil). In al doilea rand trebuie sa intelegi ca transformarea necesita foarte foarte multa munca si seriozitate. Trebuie sa fii organizat si dispus sa dedici hobby-ului tau multe multe ore in care sa studiezi si ceea ce pare mai putin interesant, dar e util (de exemplu, daca hobby-ul tau e fotografia, trebuie sa studiezi cum se face o fotografie si caracetristicile tehnice ala aparatelor pana le stii la prefectie, fiindca trebuie sa adaugi stiinta placerii). In al treilea rand, trebuie sa ai rabdare, lucrurile nu se fac peste noapte. O meserie banoasa se obtine, de obicei, dupa cam 10-20 de ani de munca intensa (depinde de meserie), rar se intampla sa te apuci de ceva si in 5-6 ani sa ajungi atat de bun incat sa castigi foarte bine. Exista oameni acre se asteapta la rezultate peste noapte, asteapta bani multi desi sunt incepatori si din pacate asta nu prea e posibil. Vei fi platit bine daca vei face ceva util, care sa fie cumparat si il vei face exceptional de bine.

| OldSoul a răspuns:

Depinde si despre ce hobby vorbim, si desigur daca sunt si ideile.
E mult mai usor sa spui ca nu poti castiga bani dintr-un domeniu decat sa stai sa te gandesti cum poti porni o afacere in acel domeniu.

| Holiday a răspuns:

In primul rand depinde despre ce hobby e vorba.

Răspuns utilizator avertizat
| Niklauss a răspuns:

Si pentru ca traiesti intr-o tara de tot rahatul