| anonim_4396 a întrebat:

Inceputurile sunt cele mai grele, asa-i?
Eu sunt pe punctul de a-mi stabili viitorul, insemnand ca imi caut un loc de munca, si bineinteles ca nu este usor de gasit
Sunt o persoana stangace si ma tem de esec, de ceea ce ar putea crede oameni cu care interactionez.
Nu am incredere in mine si mi se pare ca nu m-as descurca sa lucrez, mai ales daca ar fi un loc de munca stresant sau unde s-ar lucra contra cronometru.
Am facut o facultate degeaba, adica nu am ramas cu absolut nimic, a fost o pierdere de timp. Pot spune ca nici nu voi mentiona facultatea in cv, sa spunem ca am luat bac-ul si atat.
Nu stiu cum sa imi fac curaj sa merg la un interviu sa imi gasesc ceva de lucru. La voi cum a fost experienta primului job?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Din experienta mea: fa o adoua facultate, intra la stat, alege ceva important daca poti- drept, de exemplu, sau ceva ce iti place. Intra la academia de politie, sa te integrezi intr-un sistem care iti aduce venituri constante. Daca facultatea nu e recunoscuta, si nu stii sa face ceva `foarte bine` vei lucra toata viata pe un salariu de mizerie, oriunde vei merge. Nu te teme ca vei mai pierde 3-4 ani de acum incolo. Facultatea aleasa e extrem de importanta, deschide usi. Sau invata sa faci ceva extrem de bine (o lb straina de exemplu) Daca nu ai studii recunoscute, vi lucra pe maximum 2000 ron, o sa te amesteci in multimea care stie doar casa serviciu-serviciu casa. Si nu-si permite decat sa plateasca facturile si sa cumpere mancare. Adio vacante, adio stil de viata de calitate. La 30 va fi prea tarziu, nu te mai adopta nimeni, si oricum prioritatile vor fi altele...

| minrest a răspuns (pentru Sonia822):

Bune sfaturi, Sonia.

Răspuns Apreciat de Editori
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Cu cat te stresezi mai mult,cu atat risti sa o dai in bara.
La interviu prima impresie conteaza,dar nu asta e problema.
Orienteaza-te spre un domeniu care iti place si te reprezinta,asa vei avea succesul asigurat.
Nu interviul e problema,inteleg si angajatorii ca ai emoti.
Problema e daca treci cu bine de perioada de proba si cum te acomodezi.
Prima experienta a fost ok,nu sunt genu care sa gandeasca mult si mai ales negativist.
Daca stateam sa-mi pun intrebari, cum fac, bla bla, imi lua altul/a locul pana ma hotaram eu.
Mai mult curaj, e doar un loc de munca, nu te manaca nimeni nici acolo nici la interviu.
Succes!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce facultate ai urmat, dar un lucru e sigur: nu ai invatat esentialul, SA TE VINZI.

Pentru ati putea atinge telurile, intai trebuie sa le visezi!
Si trebuie sa visezi mai mult de cat te crezi capabila. De ce? Fiindca ai deja cunostinte teoretice de baza, urmeaza sa le aplici si in practica, pas cu pas.
Nimeni nu s-a nascut academician sau maistru emerit, aceste gradatii sunt urmarea unor experiente de zeci de ani. In orice meserie se incepe de la "ucenicie" si se urca treptat, deoarece este nevoie sa ai si experienta teoretica si practica sa ajungi departe.

Nici un copil nu stie sa umble cand se naste dar, cu vointa si exersare, poate ajunge alergator de performanta!

| darkhell217 a răspuns:

Trebuie sa ai mai multa incredere in tine, nu esti singura caruia i-a fost teama de asta, am patit si eu la inceput dar pana la urma important e sa iti gasesti intr-un domeniul placut, sa faci ceea ce iti place si sunt sigur ca o sa fie totul bine, probabil dupa asta nici nu te asteaptai ca o sa fie atat e usor

| RAY a răspuns:

Au fost aiurea plini de cretini si prosti, dar nu am stat asa ca mi am bagat pfa si e ok, mi e mi-a placut ceea ce am facut tie ce isi place sa faci? a te plange nu rezolvi nimic trebuie cautate solutii

| mihai69 a răspuns:

Atunci de ce ai făcut facultatea aia?!? La ce ai pierdut (?) ani din viață?
Ce te-a detrrminat s-o alegi?
Pe urmă, bac-ul. Păi pe ăla îl ia orice fraier! De ce l-ai menționa? Ăla la ce calificare este dovada?
Trebuie să te decizi ce vrei, preferabil o activitate care să-ți şi placă şi te pui pe căutat.
Nu se aşteaptă aproape nimeni să fii calificat din prima. Te vor pune la un curs sau te vor da cuiva să te pregătească şi abia pe urmă intri în pâine.
PS - primul meu job a fost pe la 14 ani, ca electronist. Doar câteva săptămâni, să fac un ban de vacanță. Şi pentru că era ceva ce-mi plăcea, a fost chiar mişto.

| minrest a răspuns:

Intr-un CV se mentioneaza tot ce te avantajeaza. Nu poti sa te astepti sa fi angajata de la primul interviu, desi se poate intampla si asta. Mergi la un interviu cat mai repede, ca sa incepi treaba, si continua sa mergi pana gasesti. Ce facultate e aia din care nu ramai cu nimic? Am facut si eu, doua, si mi-au folosit enorm din orice punct de vedere.

| udrescuf a răspuns:

Nu renunta acum, ai incredere in tine. La mine un job inseamna un loc de muncca de unde poti trai.

| Volsvagan70 a răspuns:

Incearca sa pui facultatea in CV, te va ajuta la obtinerea unui job mai bun

| theosinc911964rsr a răspuns:

Cumpara un logan la sh de pe olx si fa te sofer de uber. sau daca ai *** mare, te angajez eu la sex dungeon-ul meu