| Feitan a întrebat:

Intrebare pentru absolventii politehnicii. Exista sanse reale sa lucrezi in domeniu dupa absolvirea facultatii daca o termini cu 6-7 medie finala? Daca reusesti cumva sa te accepte vreo companie iti ofera o instruire adecvanta inainte sau are pretentia sa stii tu tot din facultate?(stim cu totii cat te invata facultatea).

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Sa fim seriosi, angajatorii nu sunt prosti, stiu ca in facultati se copiaza pe rupte. Eu nu am avut medii mari dar am avut colegi care luau 9 si 10 pentru ca veneau cu casca la examen sau pur si simplu reuseau sa copieze de pe telefon si se mai si laudau cu asta. Iar profesorii nu erau in stare sa ne supravegheze mai atent. Atitudinea lor ma dezgusta (si a colegilor si a profesorilor). Colegii mei de 10 nu stiau aproape nimic din ce se preda la facultate, veneau doar la laboratoare si seminarii si la examene si teste faceau doar copy-paste. Asa ca nu prea mai ia nimeni in considerare foaia matricola.
Din ce am observat, angajatorii vor doar sa vada daca ai o baza de cunostinte in domeniu si daca esti dispus sa inveti pe mai departe, de asta nu te angajeaza pe ochi frumosi si pe baza de medie.

| sayWhaaat a răspuns:

Pe mine nu m-a intrebat nimeni ce facultate am facut, diploma doar ma baga la interviu, restul depindea in totalitate de ce ofer, ce stiu sa fac.