| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei care fac postliceeala sau facultatea de AMG (asistenți medicali generaliști): cum este acolo? Gen aș vrea să știu cât mai multe detalii, orice informație, fie bună sau rea, este binevenită!

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

De ce se zice asistent generalist? Pentru că se fac multe specializări: cardiologie, neurologie, reumatologie, ortopedie, oftalmologie, nursingului, diferite tehnici etc. + alte materii: securitate în muncă, limba engleză, comunicare, biochimie, biofizică + practica se face la spital pe fiecare secție.

No, tehnici? Puncție venoasă, exudat faringian, EKG, clismă, resuscitare, injecții, recoltare sânge, etc. Sunt multe. Materia e foarte complexă.

La examenul de absolvire:
1. Proba practică, tragi un bilet, în care o să ai de aplicat o tehnică.
2. Proba scrisă. Teorie și ceva de scris acolo + grile.
3. Prezentare proiect. Alegi o boală și scrii multe despre ea: definiții, clasificarea, simptomele, tratament. + Un studiu de caz, sunt niște fișe de completat: date pacient, motiv internare, diagnostic, tratament, etc.