| IoanaIonuca a întrebat:

IT sau Medicină? Sunt la contabilitate anul 3 și aș vrea să mă "reprofilez" ori la medicină ori in domeniul IT. Sfaturi? Medicina durează 6 ani, IT - 1 an curs sau master 2 ani

8 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

IT as zice... e la mare cautare oriunde in lume pe bani frumosi.
Pentru medicina trebuie sa ai si aplecare catre oameni... nu e doar un simplu job.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce cauti la conta? La IT si medicina in afara de posibilul venit binisor peste medie ce te pasioneaza? Ce talente ai?

| Bizon95 a răspuns:

Medicina - 6 ani facultatea, 4-5 ani (daca nu ma insel) rezidentiat... LUCREZI PE CADAVRE (oricare ar fi specializarea, chiar daca te faci laboranta, chiar daca te faci psihiatru)
dar apoi salariul e de la bun la foarte bun si ai o meserie necesara oricand, oriunde (chiar daca vin zombi big grin)

IT, daca ai talent in programare atunci ajungi departe si cu un salariu foarte bun, altfel, mai ales ca fata, poate sa ajunga sa te plictiseasca de moarte... spun din experienta, FARA NICI O INTENTIE MISOGINA, pur si simplu asta am vazut eu: niciodata nu am vazut o fata in IT, decat pe ici pe colo in programare, sau am auzit de una, undeva, departe, departe!

| Dalmore a răspuns:

Medicina. IT-ul e plictisitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IT e cea mai buna alegere. Cu medicina îți pierzi răbdarea până o termini, 6 ani de învățat continuu, încă 4-6 de învățat în rezidențiat, stres, examene grele... sunt persoane care fac 1 an și renunță, pentru că nu fac față acolo, iar volumul de materie de la medicină este mult mai mare decât la restul facultăților, și trebuie asimilat într-un timp relativ scurt.
Mergi pe IT, se caută și se plătește destul de bine, și e un domeniu chiar interesant.

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Marea majoritate renunta ori dupa ce fac anul 1, ori dupa ce fac cei 2 ani, pentru ca este extrem de multa teorie; D

| Lion56 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt la medicina si chiar nu mi se pare deloc greu. Pentru cine e facut pentru medicina si are inteligenta inspre acest domeniu, e chiar frumos si usor. Asa poti zice ca e greu si la ase, daca tu nu vrei sa faci facultate.
Cat despre cei 6 ani, majoritatea oamenilor cu studii superioare fac oricum 5, facultate plus master. Rezidentiatul nu se ia la socoteala fiindca esti platit in timpul lui, esti platit chiar foarte bine.

| mitzok a răspuns:

As spune it.