| Todoran_Xonia_1993 a întrebat:

Îți poate condiționa șefu concediu de odihna de terminarea unei lucrări? A facut în acest sens o hârtie pe care ne pune să o semnam, daca o semnam si nu respectam termenul, ne pierdem concediul de odihna?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate conditiona perioada de acordare dar nu pierzi concediul de odihna.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.148.(1)Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.
(2)Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.
(3)Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4)În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) şi (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puţin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.
(5)În cazul în care programarea concediilor se face fracţionat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puţin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt."

1 răspuns:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Codul muncii spune ca angajatorul este obligat sa ofere minim 20 de zile lucratoare de concediu de odihna. Din acestea 20, 10 zile trebuie sa fie consecutiv. Restul se pot da esalonat. Insa in Codul muncii nu se mentioneaza perioada! De la firma la firma se face o planificare a concediului de odihna la inceputul anului astfel incat fiecare salariat sa se bucure de dreptul lui.
Este normal daca este o lucrare importanta sa o terminati pe aceea, apoi sa mergeti in concedii, pana la urma daca firma pierde, pierdeti si voi. Dar sa nu va dea concediul de odihna, nu este legal. Nu semna nimic.