| lSarcastiquel a întrebat:

La Academia de politie dupa ce "ramura" iesi ofiter? Nu jandarm, nu pompier. Stiu ca la Facultatea de Politie dar nu știu sigur care ramura. Mi ati putea explica, va rog?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

De la Academie iesi ofiter. Nu ar putea iesi de la acelasi nivel de studii, unul domn si altul sluga. Ofiter, cum bine s-a spus, indica gradul, nu specialitatea.

| cevdet a răspuns:

"Ofiter" este un grad, nu o specialitate. Il primesti dupa mai multi ani de serviciu. Dupa Academie, mai putini ani happy

| minrest a răspuns (pentru cevdet):

Draga Cevdet, numai datorita vechimii in seviciu nu devi ofiter niciodata. Trebuie sa faci intai Academia, sau sa te trimita ei la Academie.