| Dededeni54 a întrebat:

La ce liceu și cu ce nota trebuie sa devii asistenta... Si ce materii îți folosesc

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Pentru a deveni asistent medical ai două variante: fie mergi la o postliceală unde studiile durează 3 ani, fie mergi la facultate, unde studiile durează 4 ani. Diferenţa dintre facultate şi postliceală este că la facultate dai admitere dintr-o anumită materie (biologie sau chimie, depinde dacă mergi la Bucureşti, Cluj, Târgu Mureş, Iaşi, Timişoara etc) iar la postliceală se înscrie cam toată lumea, cu sau fără diplomă de Bacalaureat. Facultatea îţi conferă diplomă de studii superioare, este văzută mai bine în prezent şi ai salariul mai mare cu câteva sute de lei faţă de o asistentă cu studii postliceale. La postliceală faci mai multă practică, la facultate mai multă teorie. Sfatul meu este să mergi direct la facultate. Cunosc asistente care au absolvit postliceale şi profesează şi au făcut ulterior şi facultatea la UMF pentru diferenţa mare la salariu. Acum nu mai există liceu sanitar. Cel mai bine ar fi să mergi la un liceu cu profilul ştiinţe ale naturii deoarece materiile te vor ajuta pentru admitere. Sau poţi merge la oricare alt profil şi să faci meditaţii în particular pentru admitere. Sau să înveţi individual.

Mult succes în viitor şi toate cele bune!

| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la asistenta medicala si atunci este vorba de Liceul sanitar, si intrii cu note peste 8.50.
Toate materiile care se studiaza la liceul acela, iti folosesc!

| untu a răspuns:

Intra la facultatea de medicina si farmacie!

| anamariarot a răspuns:

Nu conteaza liceul si notele, conteaza sa intri la facultate sau sa mergi la postliceala in functie de ce iti doresti. La facultate intri pe baza examenului de admitere care de obicei se da din anatomie, iar la postliceala intri pe baza mediei de la bac

| anamariarot a răspuns:

Dna Gretta, pacat ca in 2017 nu mai suntem in comunism si nu mai exista liceul sanitar... Echivalentul ar fi profilul stiinte ale naturii.

Răspuns utilizator avertizat