| Th3AbSinTh3 a întrebat:

La ce master sa ma inscriu? Am terminat o facultate cu profil tehnic, apoi am luat o mica pauza, am facut alte chestii si acum zic sa dau si la master, dar nu stiu unde. Am avut cateva interviuri pentru joburi in domeniul ingineriei medicale si a inceput sa ma intereseze aceasta ramura, de asemenea sunt pasionat si de masini si de desen tehnic.
Vreau variante la care sa ma gandesc, pot fi si exemple din viata voastra sau visuri...

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ingineria medicala este o ramura de perspectiva, unde poti sa-ti dezvolti spiritul inovativ.
Dupa ce vei avea deja cativa ani de experienta, te vei putea apleca spre cercetare-proiectare de echipamente medicale, care sunt tot mai cautate in intreaga lume.
E un domeniu frumos, iar daca iti vei si breveta cateva inovatii (sau chiar inventii), dreptul de autor iti poate asigura o foarte buna situatie financiara.
Chiar daca nu vei avea brevete, si instalarea, intretinerea si repararea aparatelor medicale este foarte bine renumerata, fiindca necesita specialisti cu inalta calificare (si experienta).

| Frank51 a răspuns:

În românia merită să dai la master doar daca te ajută cu adevărat în domeniul respectiv. Spre exemplu in educatie, sau daca esti angajat ca inginer baze de date și vrei să ajungi ceva mai sus. Dacă habar nu ai la ce îți va folosi este total inutil. Util este daca vei face orice fel de master in strainatate.