| anonim_4396 a întrebat:

La Facultatea de Istorie cursurile în limbile străine sunt opționale și dacă da, ce limbi sunt?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ce cursuri in limbi straine fratele meu om? Daca vine vreo personalitate din alta tara il audiezi numai daca vrei, si sa speram ca va vorbi in engleza. Unii insista sa creada ca intelegem franceza. Dar cursuri tinute in limbi straine eu nu am vazut la Facultatea de Istorie, pe care am absolvit-o. Se face un curs de greaca sau latina, pentru specializarea pe Veche, se face si epigrafie greaca, latina, si se fac si cursuri de limbi moderne, dar dintr-un curs de un an nu te alegi cu mare lucru. Asa ca stai linistit, DAR sa ne intelegem. In Istorie, colega, nu poti sa ajungi prea departe doar cu limba materna. Pentru Veche iti trebuie greaca sau latina, ar fi bune si franceza sau germana, pentru contemporana engleza, ar fi bune si franceza sau germana, si altele in functie de specializare. Asa ca invata singur limbi straine, nu vrei sa fi un monoglot.