| IvoryBird a întrebat:

La Facultatea de Litere, sectia Limbi moderne aplicate, cursurile se fac in engleza sau in romana? La bac la romana am luat nota 8.10 (desi m-a dus gandul sa depun contestatie, credeam ca am facut mai mult de atat), iar la celelalte materii mai slabut, astfel am o medie mediocra de 6.50. Am vazut ca s-a intrat la taxa cu media aceasta si nu ma deranjeaza daca o sa intru acolo, am de gand sa iau invatatul in serios. Plus ca in Sibiu, taxa e acceptabila. La ce specializare m-ati sfatui sa merg? LMA sau Limba si Literatura Romana + Engleza? Ma descurc cu engleza, si imi place mult. As vrea sa aleg o limba noua, gen germana, dar vreau sa imi perfectionez engleza.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

1. In functie de materie, ai materii ce tin de engleza care se predau in engleza, materii ce tin de a 2-a limba care se predau in limba respectiva si cursuri in romana care se predau in romana (de exemplu scriere, ortografie etc)
2. LMA, ai mai multe posibilitati de angajare si nici nu faci literatura, bine acum depinde si de tine cum vrei

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E plin de profi de engleză. Se cam calcă pe picioare. Nu sunt locuri la titularizare în învățământ, concurența e enormă.

Alege o limbă utilă dar mai puțin "rodată" prin licee (germană, spaniolă, itliană, ceva nordice...)

| IvoryBird explică (pentru sierra1):

Buna. Nu doresc sa predau in viitor, eventual sa devin translator, editor, assistent manager sau ceva in social media. Intr-adevar, o limba mai putin cautata m-ar ajuta dar mi-as putea lua si teapa, daca nu as gasi ceva la care sa imi foloseasca. Desi, nimic nu e garantat cu orice alta specializare...As merge si cu spaniola, dat fiind faptul ca o inteleg bine, mi se pare foarte usor de invatat. Am un an liber pentru a ma gandi la ce vreau sa fac, la un moment dat renuntasem la ideea de facultate, pentru ca intalneam multi oameni care par ca au facut-o degeaba, chiar si la Litere

| sierra1 a răspuns (pentru IvoryBird):

Nu doresc sa predau in viitor: - Nu știi de unde sare iepurele.

La engleză, oricum, concurența e enormă.
oameni care par ca au facut-o degeaba : - NEORIENTAȚI dpdv al pieței muncii