| brokxy a întrebat:

La interviu pentru job mi-a zis ca ma suna intr-o saptamana daca iau postul. La voi tot asa va zis? Sau inseamna ca nu l-am luat.Eu stiu ca zice direct daca esti angajat.

Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Lucrez de la 18 ani, acum am 30. Timp in care am avut vre 12 joburi pana am ajuns la cel stabil de vreo cinci ani, dupa facultate. Iti zic din proprie experienta, daca te iau cu "te sunam noi" e clar ca poti sa cauti in alta parte. Oriunde am fost angajat mi s-a spus imediat, mi-au dat pe loc formele de angajare.

| brokxy explică (pentru Ralena):

Eu nu am nici experienta era primul meu job, crezi ca la fast food este posibil sa ma ia si fara experienta? M-am gandit sa dau interviu si acolo sa vad ce vor spune

| Gizăz a răspuns (pentru brokxy):

Nu iti cere nimeni experienta la McDonald's, stai linistita. Cu criteriul asta nu mai angajau pe nimeni niciodata. E entry level job.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă la angajare este concurență (mulți candidați), niciodată un potențial angajat nu va primi răspuns pe loc (excepție Făt frumos sau Ileana cosânziana)

| brokxy explică (pentru sierra1):

Daca nu am experienta si e primul meu job posibil sa fie un punct in minus? sad sa zicem daca vin altii care au mai lucrat in acel domeniu

| sierra1 a răspuns (pentru brokxy):

Vechimea/experiența e doar un criteriu

| NLS a răspuns:

Nu are cum să-ți spună cineva direct dacă te angajează.
De unde ai auzit tâmpenia asta?
Angajatorul alege dintre mai mulți candidați pe acela sau pe acela/aceia care se potriveste/potrivesc cel mai bine fisei postului, care pare cel mai serios și cel mai doritor sa lucreze la ei, care răspunde cel mai avantajos pentru ei la intrebarea :"ce așteptări sau pretenții aveți în legătură cu remunerația, orele suplimentare, deplasări? etc"
La final după ce găsesc în mare ce cauta, aleg dintre toți candidații doi trei care le-au atras în mod deosebit, și îl desemnează pe câștigătorul postului.
Iar astea sunt procese ce durează puțin, de aceea ți se spune sa aștepți eventualul telefon în decurs de 1-2 săptămâni.

| Bizon95 a răspuns:

DA, cam asa e, insa nu neaparat, daca au mai multi aplicanti pe acelasi atunci intotdeauna te lasa cu ochii in soare adica: "va sunam noi DACA raspunsul e da"... deci daca e nu, atunci nu mai auzi de ei
in felul asta ei pot sa verifie si sa reverifice fiecare aplicant, mai ales ca nu se pot decide la unul bun si apoi sa nu mai angajeze pe urmatorul care s-ar putea sa fie si mai bun

tot ce poti sa faci e, dupa o saptamana sa, suni sa intrebi, dar atunci 99. 99999999999999% ca raspusul e NU

| flixbuster a răspuns:

Nu prea are cum sa-ti zica direct daca esti angajat pentru ca s-ar putea sa fi mai multi candidati pentru pozitie si trebuiesc vazuti toti. Apoi, decizia poate nu o ia intervievatorul - acesta poate face un raport al interviului care impreuna cu CV-ul se duc pentru decizie la alta persoana. Ideea e ca procesul decizional poate fi mai incalcit decat ti se pare tie din postura de candidat. Daca ti s-a spus ca esti sunat in maxim o saptamana si doar daca esti angajat si a trecut saptamana fara telefon, concluzia logica ar fi ca nu esti angajat. Daca totusi vrei sa fii 100% sigur, suna si intreaba (mai e varianta e-mail dar aceasta e mai usor de ignorat decat un telefon).

| mudokins78 a răspuns:

Vezi ca sunt si firme care da anunturi fictive! eu am patit asta, am mers la interviu si au spus ca ma suna, nu m-a sunat nici pe mine si nici pe alt cineva, ..Au trecut 8 luni si anuntul inca este valabil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e vechea poveste "va sunam noi". Dacă primești acest răspuns de la viitori angajatori, sfatul meu ca poți cauta liniștit în altă parte. Cea mai elegantă metodă a angajatorului sa te trimită acasă fără sa te jignească.

| brokxy explică (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate, multumesc o sa caut in alta parte

| ibaal a răspuns:

Depinde de postul vizat si mai ales de cat de impresionati au fost de tine! Daca ii dai pe spate si raman cu gura cascata,da,te iau imediat. Daca au zis sa astepti,e posibil sa vrea sa vada mai multi candidati... tinand cont de lipsa fortei de munca,nu prea se mai inghesuie romanu' la munca,asa ca au nevoie de timp pentru a gasi candidati. Daca se respecta, te vor suna indiferent se raspuns, daca nu, aia e! Ghinion, nu era pentru tine!winking

| RainbowD a răspuns:

Depinde de situatie. Mie mi-a zis pe loc ca is angajat dupa interviu. Acum depinde. La job-urile la care mi-au spus ca ma contacteaza in urmatoarele saptamani, nu m-au mai sunat inapoi.

| Ralena a răspuns:

Niciodata nu am angajat pe cineva pe loc, in foarte multi ani si sute de interviuri in mai mute domenii si mai multe judete. Daca ti s-a spus pe loc ca esti angaat e o slujba proasta, angajatorul e disperat, si esti singurul candidat sau ceilalti au fost deja toti si au fost super analfabeti. In cazul in care nu am primit ce aveam nevoie laprimul interviu, am preferat sa mai organizez unul, decat sa angajez sa fie la numar. Nu imi aduce plus valoare, nu mi se potriveste si nici eu lui/ei. Am spus va sunam in x zile si am sunat in x zile indiferent ca l-am angajat sau nu. Orice angajator care se respecta suna indiferent, si sa iti spuna ca nu ai fost angajat. Nu ai de unde sa stii pana dupa ce termini toate interviurile, pui cap la cap informatiile, selectezi 2-3-5 candidatic are ti se pare ca au depasit numarul de puncte necesare si apoi te decizi intre ei, e un proces care dureaza cateva zile/saptamani.