| lagike4464 a întrebat:

La medicina se intra pe pile? Si oare in timpul facultatii sunt elevi care aranjeaza EXAMENELE?

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu mami, se intră pe brânci adică prin muncă muuuuultă și toceală până la rupere

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

La particular intri cu dosar, totul e apoi sa inveti in facultate. Deci poate ocoli examenul fara probleme.
A fost si la mine la info un examen de admitere dar asa...formal doar.

| lagike4464 explică (pentru Mosotti):

Pai si poti iesi medic fara admitere? Si te rupi oare cu invatatul? Banuiesc ca mai poti sa Mai si aranjezi examene

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

La particular, esența e să PLĂTEȘTI, in rest ce mai contează?

| sierra1 a răspuns (pentru lagike4464):

Așa vrei să ajungi medic? mai bine fă-te instalator de vase de toaletă

| lagike4464 explică (pentru sierra1):

Dar sunt care termina medicina la particular si iasa medici?

| sierra1 a răspuns (pentru lagike4464):

Sunt!

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Nu, am zis ca nu dai examen, atat.

| Mosotti a răspuns (pentru lagike4464):

Pai poti, intri fara examen si inveti in facultate si esti ok, nu e nici o problema.
Sau unii nu prea invata nici in facultate decat la minim, dar o fac temeinic la rezidentiat si chiar sunt medici f buni, ca invata ce le place, si nu inutilitati.
In Germania nu dai admitere, intru cu media de la BAC, asa ca nu e problema, imp e sa inveti in fac, ca altfel nu o termini.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La medicina se Intra pe pile?
Nu.
Si 2 oare in timpul facultatii sunt elevi care aranjeaza EXAMENELE?
Nu pot.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ete nu? Fi serios. Depinde cati bani ai, cu cat ai mai multi cu atata ai si pile mai sus.
Stiu care au copiat in fac, si la rezidentiat au luat 9 si 10 pe bune, adica la ce le-a placut, deci au iesit medici mai buni, ca n-au pierdut timp si nu s-au obosit cu inutilitati, mereu s-au axat doar pe ce le-a placut.
Deci la fac mai merge sa faci asa, rezidentiatul va spune ce medic esti.
Ca aia practici toata viata, nu ai nevoie de oase sau disectii la diabetologie. unde toata viata masori glicemii, dai pastile, bagi insulina, scoti din coma diabetica sau hipoglicemica oameni.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Am medici și stomatologi in familie, și îți spun, că ete na, nu-i așa. Că mai sunt unii fii și fiice de profi din facultate, care poate trec mai ușor examenele și apoi devin asistenți la aceeași fac, și urmează cariera părinților lor, de exemplu fiul lui Lucanm pe care l-am cunoscut, căci i-am dat meditații la fizică, când avea 16 ani, și știu de atunci că nu era m minte strălucită ca taică-su, a ajuns și el chirurg. Dar dacă ești tâmpit, nu faci facultatea pe pile, că nu iese, cel puțin la Cluj. Dar dacă nu te ajută mintea prea tare, te muți la Oradea, unde ștacheta nu este atât de ridicată și treci mai ușor.
La diabetologie nu faci disecții, ete na.
Să faci medicina este o vocație. Că ies totuși și medici buni și proști este altceva.
Dar să îmi spui mie că poți trece prin facultatea de medicină plătind examenele și copiind, talentată și tare-ntată, vorbești discuții de cabană, seara la un pahar de vin, după ce te-ai plimbat toată ziua prin aer curat. Așa că, am mare respect pentru tine aici pe TPU, te rog eu, nu induce în eroare tinerii, că poți face medicina pe bani, dacă ești bogat, copiind, fără să inveți.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Bine, acum n-am zis ca daca esti tampit faci, am zis asa sa mai si inveti ceva, ca, chiar nu merge varza de tot.
Cum ai zis tu aia care devin asistenti, etc.
Normal ca trebuie sa mai si inveti. Adica era vorba ca in loc de 6 sa iei un 7-8 acolo, dar nu sa fi de 2 si sa iei 6, ca nu merge.
Desi rar merge sa se faca asa, este corect.
Si aia care au mai copiat tot au invatat ceva, insa oricum rezidentiatul l-au facut cu nota mare.

Eu am zis doar ca cine este peste toti, face orice, cumpara, falimenteaza si tari la o adica, in sensul ala am zis.

Dar nu am zis ca asa noi astia de rand facem asa, ca si aia mai bogati toti de rand sunt, am uitat sa specific, era vb de cei care conduc lumea, ca aia faca cam orice vor ei in general.
Evident ca aia sunt f inteligenti si fac scoala pe bune inclusiv medicina, deci nu e cazul, dar am zis asa doar ca ce pot ei face.
Ptr ca ei pun tot, politie, justitie, ministere si tot.

Deci tineretu` sa invete ca nu are altceva de facut.

| Mosotti a răspuns:

Te duci la particular si nu dai examen de admitere, te inscrii cu dosar. iar daca o fi, o fi unu formal doar.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Intrebari de Gâgă.