|

La penitenciare nu ai voie cu dioptrii?

17 Raportează Evaluează
17 răspunsuri:
| a răspuns:

Sunt bareme pe care nu le poti depasi. Cauta aici: http://bit.ly/2J789BS

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru Salontanul):

Va multumesc, doar o simpla parere as dori de la dumneavoastra, cum vi se pare meseria de agent de penitenciare?

| a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu! N-am lucrat in domeniu (am fost militar) dar intr-un colectiv inchis si cu infractionalitate mare nu cred ca este prea usor si indeamna la greseli. Se aud foarte multe de la cei ce au scapat din puscarie. Mi se pare un mediu mizerabil. Am ascultat povestea fostului ministru Decebal-Traian Remes. Mai bine mergi la politie sau armata!

Pai deja am luat probele sportive si psihologicul pentru subofiteri, mai am scrisul, dar nu e floare la ureche, la matematica si engleza sunt bun, dar nu sunt bun pe fiizca.Majoritatea intrebarilor mele despre asta sunt datorita faptului ca ma pasioneaza in general o cariera militara, imi place sa discut despre asta in permanenta, e un mediu mizerabil dar in opinia mea e mai putin periculos la penitenciare decat la pompieri sa zicem.

La noi (Oradea) in luna martie a fost agresat un politist de la penitenciar pentru ca a fost recunoscut pe strada de un fost puscarias, talhar. Pompierii si armata sunt mai bine vazuti. Nu sunt multi pompieri morti. Mai degraba militari prin tetrele de operatii. Depinde si de functia ocupata. Vezi tu cum faci! Daca nu-ti va placea te poti transfera de la Ministerul Justitiei la Ministerul de Interne.

Da,inteleg ce vreti sa spuneti, ca pompier, termini programul te duci acasa linistit ca agent de penitenciare si dupa program poti sa fii agresat, dar una e sa iei o bataie si alta e sa sa iti pice tavanul in cap, sa fie vreo explozie, dar mai am o intrebare va rog frumos, cum anume te-ai putea transfera de la ministerul justitiei la ministerul de interne? fara nicio scoala nimic? niciun examen? asa pur si simplu?

Tu ai facut o scoala care este recunoscuta de statul roman. Transferul depinde doar de bunavointa celor de la MI si, cum au o lipsa acuta de politisti, se poate aranja. Eu am avut colegi la M.Ap.N. care au trecut la M.i. sau M.J. (cei din penitenciare apartin de Ministerul Justitiei).

Da,e buna ideea.

Dar totusi de la sgp la politie mi se pare cam s.f, de unde sa stie un sgpist atribuțiile unui politist?

Glumesti? Cine a spus de SGP? Politistii n-au SGP. Eu am vorbit de militari in general si ideea a fost ca m-am referit la subof., MM sau Of.

Si la urma, urmei si un SGP poate face scoala pentru cadre militare cu "scoatere din productie" cum s-ar zice in termeni civili si apoi sa ceara transferul.

Daca dai la politie nu ai nevoie de matematica sau fizica, doar de romana si engleza (+istorie daca vrei la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza")

E naspa, trebuie sa fi bine facut, altfel iti iei papara de la puscariasi laughing))

| a răspuns:

Cine are nevoie sa poarte ochelari de vedere aduce adeverinta medicala si are voie sa poarte ochelari, doar nu-i obliga sa mearga chiori pe acolo

| a răspuns:

Ca infractor, intri in penitenciar cu toate afectiunile pe care le ai. Altfel, toti ar scapa nepedepsiti.

| explică (pentru Demidol):

Ca agent, gardian.

| a răspuns:

De ce intrebi? ai dat spargere?happy