| Joker3134 a întrebat:

La penitenciare nu ai voie cu dioptrii?

26 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt bareme pe care nu le poti depasi. Cauta aici: http://bit.ly/2J789BS

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu! N-am lucrat in domeniu (am fost militar) dar intr-un colectiv inchis si cu infractionalitate mare nu cred ca este prea usor si indeamna la greseli. Se aud foarte multe de la cei ce au scapat din puscarie. Mi se pare un mediu mizerabil. Am ascultat povestea fostului ministru Decebal-Traian Remes. Mai bine mergi la politie sau armata!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

La noi (Oradea) in luna martie a fost agresat un politist de la penitenciar pentru ca a fost recunoscut pe strada de un fost puscarias, talhar. Pompierii si armata sunt mai bine vazuti. Nu sunt multi pompieri morti. Mai degraba militari prin tetrele de operatii. Depinde si de functia ocupata. Vezi tu cum faci! Daca nu-ti va placea te poti transfera de la Ministerul Justitiei la Ministerul de Interne.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Tu ai facut o scoala care este recunoscuta de statul roman. Transferul depinde doar de bunavointa celor de la MI si, cum au o lipsa acuta de politisti, se poate aranja. Eu am avut colegi la M.Ap.N. care au trecut la M.i. sau M.J. (cei din penitenciare apartin de Ministerul Justitiei).

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Glumesti? Cine a spus de SGP? Politistii n-au SGP. Eu am vorbit de militari in general si ideea a fost ca m-am referit la subof., MM sau Of.

| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Si la urma, urmei si un SGP poate face scoala pentru cadre militare cu "scoatere din productie" cum s-ar zice in termeni civili si apoi sa ceara transferul.

| Ionut231312 a răspuns (pentru Joker3134):

Daca dai la politie nu ai nevoie de matematica sau fizica, doar de romana si engleza (+istorie daca vrei la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza")

| mngzx a răspuns (pentru Joker3134):

E naspa, trebuie sa fi bine facut, altfel iti iei papara de la puscariasi laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Poate! E unul care a fost procuror si apoi sef de puscarie si are peste 70.000 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde cand a iesit la pensie si cu ce grad. Pensiile ofiterilor, actuale, sunt de la 2.000 lei pana pe la 4-5.000 lei. Generalii au un pic mai mult. Oricum, mai putin ca la MAI si cu muuuuult mai putin ca la justitie.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Hai sa-ti dau un exemplu concret. Anul trecut a iesit un subofiter de la pompieri cu 4.400 lei pensie. Eu sunt maior M.Ap.N. si am sub 2.500 lei. E adevarat ca eu am iesit mai demult dar trebuia actualizata. Nu s-au mai facut actualizari de pensii de pe vremea lui Tariceanu si aia de prin 2004-2005.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nu! Pensia minima este 704 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| Felys a răspuns:

Cine are nevoie sa poarte ochelari de vedere aduce adeverinta medicala si are voie sa poarte ochelari, doar nu-i obliga sa mearga chiori pe acolo

| Demidol a răspuns:

Ca infractor, intri in penitenciar cu toate afectiunile pe care le ai. Altfel, toti ar scapa nepedepsiti.

Răspuns utilizator avertizat
| mngzx a răspuns:

De ce intrebi? ai dat spargere?happy