| Joker3134 a întrebat:

La serviciile de stat e numai lapte si miere? Salarii mari, ti se dau la timp, se respecta drepturile, nu muncești mai nimic, asa e?

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e chiar așa. Trebuie să fii pila cuiva să ai parte de ceea ce vizezi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

Poți intra și fără pile la o instituție de stat, cu puțin noroc și dacă ești perfect pregătit și sigur pe tine.
Dar slujbele unde nu faci nimic și iei un purcoi de bani sunt clar rezervate pentru cine trebuie.
Restul angajaților (relativ puțini la număr), trag ca proștii pe lefuri mai degrabă „normale" decât „nesimțite".

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu am de unde să știu - lucrez în cu totul alt domeniu.

| Cosmin86 a răspuns:

Pentru mine salariu mare = 4000 de euro, adica aprox. 20.000 de lei net. Unde naiba obtii asta la serviciile de stat?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

De ce ti-ai dori un job unde nu se munceste? As muri de plictiseala sa frec mentat toata ziua + ca ceva de genul te prosteste maxim.

Nu am luat niciodata in considerare sa lucrez la stat.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Cel mai bine afli asta de la cineva care chiar lucreaza acolo, ma indoiesc ca o sa gasesti pe site-ul asta pe cineva.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde de firma privata. Eu asta sunt la baza, inginer, si lucrez ca programator intr-o multinationala de IT, am o gramada de beneficii: salariu mult peste nivelul pietei din Ro, asigurare privata pentru toata familia (nu am mai calcat de vreo 9 ani intr-un spital de stat), pachet de actiuni pe care le pot vinde oricand, etc.