| anonim_4396 a întrebat:

La un interviu ce salariu trebuie sa negociez? Net sau brut?

Răspuns Câştigător
| suciumarcel a răspuns:

Salariul net ca-i mai avantajos

8 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Nu discuta salariul pana cand nu ti s-a facut o oferta. Dupa asta poti negocia si salariul brut si cel net din cartea de munca.

cristian
| cristian a răspuns:

La negociere de regula se precizeaza despre ce este vorba(brut sau net).

eileen
| eileen a răspuns:

Net dar trebuie sa precizezi ca vrei un salariu brut mai mare, normal, trecut in cartea de munca.

| MihaiA a răspuns:

Net.

| LoryM22 a răspuns:

Cel net este cel care il vei primii in "mana"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NET, E CE-TI RAMANE IN MANA LA SFARSIT DE LUNA.

| NoName_9903 a răspuns:

O intrebare mai buna ar fi daca negociezi salariul in RON sau valuta... Diferenta intre brut si net este acceasi indiferent de angajator ( net= brut*0.75 aproximativ), asa ca nu conteaza prea tare ce anume negociezi, atat vreme cat tie iti este clar la ce suma va referiti.
Inca un sfat: negociaza-ti de la inceput, preferabil in scris, si pachetul de beneficii ( masina, telefon, laptop, bonuri de masa, asigurari medicale etc).

| andreiolariu a răspuns:

In cele mai multe cazuri se discuta despre salariul brut. Dar nu e o regula.