| Andreiu68 a întrebat:

Lucrez de foarte putin timp(5zile) si in luna iulie pe la sfarsit am nevoie de concediu de o saptamana dar cred ca nu o sa il primesc. Eu am momentan acumulate 6 ore de munca in plus pentru ca am mai stat peste program. Daca fac macar odata pe saptamana 2 ore in plus acumulate in iulie imi pot lua acel concediu de o saptamana? Adica o sa am cred cam 20-30 de ore pe plus. Pot sa ii zic sefului ca am pe plus si pe data de X vreau concediu oare imi da? Sau poate sa imi dea bani pe orele in plus daca nu vrea sa imi dea concediu? Deci cum e?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru a face ore suplimentare platite sau rasplatite cu libere, trebuie sa ai acordul sefului tau si sa fii pontat ca atare. Daca stai tu peste program din proprie initiativa fiindca nu ti-ai terminat treaba, nu are nici o valoare.

| Andreiu68 explică (pentru Brigaela):

La 3 se incheie programul, iar seful ne intreaba pe fiecare in parte cine ramane si cat si poti sa ramai cat vrei, nu stau pentru ca nu am terminat treaba

| Brigaela a răspuns (pentru Andreiu68):

Si semnezi condica pentru orele suplimentare sa apar in pontaj?

Bula
| Bula a răspuns:

Zilele libere cumulate nu sunt concediu si le poti lua cand ai nevoie de ele.
Daca nu-ti ajung acele ore suplimentare, poti cere in avans 2-3 zile de CONCEDIU PLATIT sau FARA PLATA, la intelegere cu sefii tai.
Sunt sigur ca, daca ai un temei serios si discuti anticipat, la timp, atunci vei putea ajunge la intelegere si problema va fi rezolvata favorabil.

| xerxes1 a răspuns:

Poti sa-ti iei o saptamana fara plata si trebuie sa-ti plateasca orele suplimentare.

| Andreiu68 explică (pentru xerxes1):

Si cum fac sa imi iau fara plata? Trebuie ceva acte sau adeverinta de la medicul de familie? Sau ii zic sefului ca vreau liber pe data X fara plata?

| xerxes1 a răspuns (pentru Andreiu68):

Exact,ceri sefului concediu fara plata pentru rezolvat probleme familiare, fara sa intri in detalii.