| Aldutssss31 a întrebat:

Lucrez de trei săptămâni la un magazin.Suntem 2 persoane, în ture.Ieri,cand era tura colegei mele a spus că lipsesc niște bani din casa de marcat.Azi pe tura mea a venit managerul si a spus ca trebuie sa aduc banii până maine,fără să verifice pe camere cine i-a luat.Mi s-ar parea normal sa fiu nevoită să plătesc doar daca cineva i-a furat pe tura mea, ceea ce nu cred pentru ca am fost atenta.Ce se poate intampla daca nu aduc banii?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa-i zici ca tu nu esti responsabila sa verifice camera altfel mergi la politie si faci reclamatie.
M-am saturat in aceasta tara de atata nesimtire si carnati care vor sa ne puna piciorul in gura, nu frate nu am gresit nu platesc!

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Ținând cont cum s-o angajat si ea, cam merita.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Imi scapa, cum s-a angajat, poate nu am citit!

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

A pus destule întrebări în care dădea detalii.
A zis ca are 12 clase terminate, dar are doar 10 și nici ca e însărcinată în 5 luni parca

| Simpatic a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Aaa, asta e aia cu sarcina ascunsa care tot fenta angajatori acum imi aduc aminte happy
Chiar si asa nu e ok ca cineva sa o puna sa plateasca o suma de bani pe care ea nu a luat-o, daca nu a luat-o.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Simpatic):

Corect.Sunt camerele de supraveghere și se rezolvă. Însă nu m-ar mira ca acestea să fie numai de ornament și să nu fie funcționale, au mai fost asemenea cazuri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tu stii sigur ca nu ai luat banii, de ce sa i aduci tu? Dar daca i ai luat tu atunci îi aduci, ca daca nu i ai luat tu si îi pui inapoi, cel sau cea care fură pe tura ta va fura in continuare si vei plătii tu ca te au prins de fraieră scuza mi expresia, tu fi sincera atit cu tine cit si cu sefii si recunoaste i ai luat tu banii? Ca si tu ai o situatie grea acxasa ai copil nu ai bani, oricum aceste gesturi nu au scuza, nu te apuci de furat indiferent cum o duci acasa de rau. Seful va chema politia si ei vor scoate adevarul de la cine a furat banii, citi bani lipsesc?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tara asta e plina de timpiti sau mi se pare mie? Voi cand faceti schimb de tura nu faceti monetarul? Nu semnati ca ati preluat suma x/y? Colega nu trebuia sa intre in tura cu bani in minus pe casa. E vina ei, nu a ta. Tu puteai sa ii si iei pe toti sa ii bagi in buzunar, nu conteaza cum a disparut suma. Ea trebuia sa descopere asta cand trebuia sa intre in tura, nu la nspe ore dupa. Managerul e si ala un imbecil. Nu ai nimic de adus, dar poate le-ar prinde loc politia adusa un pic pe cap...

| Aldutssss31 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tura se termina seara, bani raman in casă iar colega vine abia a 2 a zi, 12 ore mai târziu.Seara nu lucrează nimeni.Eu de unde sa stiu că nu i-a luat chiar ea si dupa a dat vina pe mine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aldutssss31):

Aha, pai seara tu faci monetarul, doar, nu? Ai terminat tura, ai in casa suma x, numarat si verificat. Dimineata, ea numara. Daca nu coincide, buba. De aia exista si camere, pana la urma. E ceva dubios la faza asta, oricum.

| dannyel86 a răspuns:

Il rogi sa-ti arate pe camere ca pe tura ta au disparut acei bani.
Nu mi se pare normal, daca tu nu ai nicio vina.
Doar neatentia se plateste, iar atunci trebuie sa-ti asumi ca vei primi mai putin la salariu pentru luna respectiva.

| romeo78 a răspuns:

Îi spui următoarele date:
1) faceți o analiză a camerelor pentru a vedea dacă cineva a sustras suma de bani.
2) refuzați, merg la ITM, vă fac o plângere pentru acuzații fără probe.
3) merg la poliție și depun plângere pentru acuzații de furt nefondate.
4) ne vedem la tribunal, dar faceți gălăgie pe televizor, pagina firmei, pagina lui de Facebook.
Dacă acceptați să dați banii vă faceți vinovată de complicitate la furt calificat și există riscul de a se mai întâmpla așa ceva.

| gabriel2004o a răspuns:

Ceri înregistrările și dacă nu vrea îl dai în judecată și cauți alt job

| Design2021 a răspuns:

O sa ti traga din salar.