| IonuţR1995 a întrebat:

M-am angajat acum vreo 2 luni la o firma la part time cu niste prieteni. Unul din ei, a fost inainte, si cand trebuia sa mearga la munca, a anuntat telefonic ca nu mai vrea, si cei de acolo i-au spus ca nu trebuie sa vina sa semneze nimic, eu sunt in aceeasi pozitie, am anuntat tot telefonic ca nu mai doresc sa lucrez pentru ca dura foarte mult pana sa intru in paine ca sa zic asa. Problema este urmatoarea. mie-mi intra bani in cont, de la ei. Ei nu m-au contactat ca sa zici, ca ar fi o problema, eu nu mai am numarul angajatorului, si nici nu mai sunt in oras. Cum ar trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, dupa un simplu apel telefonic NU se poate inceta un contract de munca. Trebuie sa anunti in scris si sa semnezi intentia ta de a inceta relatia de munca.
Contabilitatea firmei vireaza in mod automat banii la toti angajatii inregistrati, inclusiv la tine, deoarece ai omis sa le anunti in scris.
Cand se va constata ca nu mai lucrezi efectiv, vor fi obligati prin lege sa recupereze banii, inclusiv impozitele si taxele aferente, care dubleaza suma (aproximativ).

Ia legatura urgent si personal cu angajatorul & persoana care se ocupa cu angajatii si salariile, depune-ti demisia si clarifica urgent problema! Dupa incheierea anului poti avea probleme si mai mari din cauza ca vor fi nevoiti sa te actioneze in judecata si va trebui sa platesti si avocatii pe langa dobanzi si penalizari.

| IonuţR1995 explică (pentru Bula):

Aici se poate demisiona si fara semnatura, cel putin asa am fost noi informati initial. happy Nu-i o problema de returnat, ca nu-i o suma mare, insa nu pot ajunge la firma, nefiind in zona, si la telefon nu raspund. (am gasit intr-un final un nr) Cealalta persoana in cauza, care la fel, a demisionat, n-are aceasta problema. Probabil este o eroare, si o sa se rezolve, sper. happy Multumesc pentru raspuns.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi trebuit sa depui o cerere de demisie, in scris. Cred ca persoana cu care ai vorbit la telefon a omis sa-ti inregistreze demisia si figurezi in continuare ca angajat.
Depune cererea acum si restituie suma de bani pentru care n-ai muncit. Tot o sa observe ca nu mai lucrezi de un timp si o sa ai de restituit mai multi bani.

| IonuţR1995 explică (pentru Ioandelasal):

Nu trebuie, cel putin asa ni s-a spus. Acea persoana, care a "demisionat" inaintea mea, n-a semnat nimic, si n-are aceasta problema. De restituit, oricum ii restitui, doar ca am ramas surprins deoarece n-am mai patit. Nefiind si in zona, neavand si un nr de telefon, deoarece l-am sters, as putea spune ca m-am panicat putin. laughing Insa am dat de un numar, am incercat sa apelez si nu mi s-a raspuns, am trimis un mesaj si astept un raspuns... Multumesc de raspuns.

| RAY a răspuns:

Daca nu ti-a facut contrat de munca nu te astepta la banii

| anonimg a răspuns:

Este o eroare de contabilitate. Oricum ar fi sa nu te atingi de banii aceia, caci trebuie sa ii dai inapoi.
Ari trebui sa contactezi avocat.net(pentru mai multe informatii) sau registrul comertului si sa le spui problema ta.

| IonuţR1995 explică (pentru anonimg):

M-am atins de ei, dintr-o neatentie, insa nu este loc de discutie de dat banii inapoi. laughing Nu-i o suma mare, insa am ramas, asa, surprins. Am gasit un nr de telefon, si am incercat sa-i contactez, n-au raspuns, am lasat un mesaj, sper s-o rezolv. Mersi fain de raspuns.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Returnezi banii fiindca sunt foloase necuvenite.

| alina16 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Foloase necuvenite, nu este mita? Aici nu are treaba, cel putin acest termen.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca ai fost angajat la zi, legal trebuia sa faci o cerere prin care cereai incetarea contractului de munca, daca ei erau de acord ti-l desfaceau la zi cu art.55 lei.b. Mai era posibilitatea de preaviz de 20 zile, ceea ce nu e cazul din ce spui, sau sa-ti desfaca indisciplinar dar daca ei au spus ca e in regula...
Poate sunt multi angajati si dintr-o eroare ai ramas pe statul de plata, trebuie sa returnezi acei bani fiindca mai devreme sau mai tarziu ei vor descoperii si trebuie sa-i dai inapoi. Trebuie sa-ti apara de unde sunt virati pe cardul tau, si-i returnezi pe acelasi cont. Sau cauta pe internet firma cu datele de contact si suna-i, nu exista sa nu gasesti un nr.de telefon.
Oricat de tentant ar fi, nu-ti pastra banii, iti va fi greu cand trebuie sa-i returnezi pe toti odata.

| IonuţR1995 explică (pentru nugasescusernameliber):

Sunt multi angajati, este vorba de o filiala a RCS&RDS, angajat la part-time. Si se poate demisiona fara vreo iscalitura, cel putin asa ni s-a spus, cealalta persoana n-a patit asa, si n-a semnat nimic de incetare a contractului. Ramane o eroare, care sper s-o rezolv cat mai repede. Multumesc de raspuns.