| Andreiu68 a întrebat:

M-am angajat de cateva zile la o fabrica si peste 3 luni trebuie sa plec neaparat din tara o saptamana. Imi pot lua concediu sau ceva daca sunt angajat de putin timp? Seful e mai exigent si sever.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tocmai pentru ca seful este mai exigent, este bine sa-l anunti inca de acum de intentia ta si de PERIOADA in care ai nevoie de concediu.
In acest fel, el va putea planifica din timp, iar tu vei putea sa mergi linistit in concediu (platit sau neplatit).

Este bine sa ceri cu 1-2 zile mai mult concediu pentru a avea o marja de siguranta la intoarcere (in caz ca intervine ceva).

| darrio2007 a răspuns:

Iti iei concediu fara plata daca nu vrea sa-ti dea concediul legal.

| Raducons a răspuns:

Poti nu conteaza iti iei fara plata in cel mai rau caz si te duci, nu au cum sa te tina cu forta, ce conteaza ca este seful exigent,. poate fi, toti sefii sunt asa.

| tamulici a răspuns:

Codul muncii prevede minim 20 de zile de concediu de odihna pentru salariati.
"Dreptul la concediul de odihna se dobandeste chiar prin incheierea contractului individual de munca. Asadar, posibilitatea acordarii concediului se naste chiar de la data angajarii, nefiind necesara scurgerea unui interval de timp pentru acordarea acestui drept."

Angajatorul poate acorda concediu de odihna chiar din prima luna de activitate a salariatului nou angajat pentru care nu exista o planificare a concediului.
Așadar, du-te și întreabă-l, încearcă să găsești un motiv rezonabil și rezolvă.

| darkcynical232 a răspuns:

Trebuie sa ii spui neaparat.
Pe luna se acumuleaza aprox. 2 zile de concediu (20 zile pe an), deci teoretic ai avea destule zile disponibile pentru un concediu.

| darrio2007 a răspuns (pentru darkcynical232):

Anul are 12 luni.

| darkcynical232 a răspuns (pentru darrio2007):

Scuze...sa explic si pentru intelesul tau
Pe luna acumulezi 1, 6(6) zile de concediu obligatoriu. In total acumulezi pe an aprox. 20.

| darrio2007 a răspuns (pentru darkcynical232):

Si pentru intelesul tau, ca ai uitat sa precizezi, concediul de odihna se stabileste in contractul colectiv de munca al fiecarei societati, fara a se incalca Codul Muncii. De exemplu eu am 24 de zile de concediu anual.