| Sara2 a întrebat:

M-am angajat si acum am inteles ca cauta alta fata in locul meu (nu zic sefii niciodata am aflat din alte surse) si acum vor sa ma zboare si trebuia sa iau si salariul si...nimic, nu am semnat nici contract de munca, ce pot face in acest caz?

8 răspunsuri:
| zacrazy a răspuns:

Nu ai ce sa le faci. Tu teoretic n-ai lucrat acolo niciodata. Daca ii ataci in Instanta pot sa zica ca erai in proba sau ceva de genu'. Am patit-o pe pielea mea... Trebuie sa te resemnezi.

| zacrazy a răspuns:

Coincidental, intre timp l-am intrebat pe profu' de drept despre chestia asta. Daca poti dovedi ca ai lucrat acolo si il dai pe angajator in judecata ca nu te-a platit, ai cele mai mari sanse sa castigi procesul. Orice fel de proba poate fi luata in considerare: poze pe care doar un angajat le-ar putea face, martori etc.

Sue the bastards!

| Myssteriusthanlife a răspuns:

Pai prima oara spune-mi unde lucrezi dar ca sfat general vorbeste cu seful tau si ajungeti la un consens s pune-i roagal frumos sa iti dea banii (salariu) si poate sa te inlocuiasca dar prima oara tu nu pleci pana nu iti da salariul si daca nu vrea i spui ca il reclami la politie

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Munca voluntara se numeste ce ai facut tu. Solutii de recuperat banii: 1. sa ai pe cineva care il poate "intimida" pe sef 2. Tribunalul - litigii de munca dar cu dosar facut bine copii, martori, oricum consulta un avocat in prealabil daca spui ca nu ai semnat NIMIC. Sau iti poti lua gandul de la bani! Sansele tale sa-ti recuperezi banii sunt de 50% totusi! Ii poti face insa rau sefului daca stii ce ilegalitati comite in firma (daca acestea exista) facand reclamatii la diverse organisme de control cum ar fi ITM, ANAF, garda financiara, etc.

| alexgogo a răspuns:

Din pacate Illegitima are dreptate. Sa te bucuri daca iti primesti salariul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zambeste, maine va fi mai rauwinking

| Dutzulescu a răspuns:

Degeaba il reclami la politie ca nu rezolvi absolut nimic, va fi cuvantul tau impotriva cuvantului lui, deoarece tu nu trebuia sa accepti slujba din start fara contract de munca.Nu prea ai ce face decat sa te milogesti.Acestea sunt riscurile.Multa bafta!

| Illegitima a răspuns:

Daca nu ai semnat nici un contract, inseamna ca nu te-ai "angajat", ci te-ai dus sa muncesti gratis big grin. Sorry!