| Iulian3038 a întrebat:

M-am dus să îmi scot cazierul pentru angajare și doamna de la ghișeu m-a pus să completez o cerere și să vin peste două zile să ridic cazierul, risc să am cazierul pătat? Am un dosar, dar acela este încă la poliție. Dau fundă

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai si cazierul se scoate tot de la politie...
Daca ai facut ilegalitati si ai dosar penal, atunci cazierul tau va fi "patat"

| Iulian3038 explică (pentru Violleta2022):

Da, am dosarul la politie, insa politaiul care se ocupa de caz mi-a zis sa rezolv cu omul ca sa il trimita in instanta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iulian3038):

Rezolva-ti problema cu omul respectiv ca sa nu se continuie urmarirea penala si sa nu ramai cu cazier pe viata, ca asta-i de rau.
Acum vei avea cazierul curat, in acest caz, fiindca nu este inscris inca noul caz, dar cazierul este valabil doar 6 luni.
Sa fie cu noroc si fara necazuri!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu riști.

| mihai69 a răspuns:

Până nu ai o condamnare definitivă, nu ai nimic în cazier.

| Iulian3038 explică (pentru mihai69):

Pai si atunci ai idee de ce m-a pus să fac cerere? Mi-a zis ca e posibil sa am mentiuni in cazier

| mihai69 a răspuns (pentru Iulian3038):

Fără cerere nu are cum să elibereze certificatul.

| Holiday a răspuns:

Daca nu exista o sentinta definitiva de condamnare penala nu apare nimic in cazier. De asemenea, daca ai fost condamnat penal in trecut, dupa perioada de reabilitare, cazierul e din nou "curat".

| mi25 a răspuns:

Timpul de eliberare a unui cazier nu depinde de ceea ce e trecut in el. Faptele in cercetare, asupra carora nu s-a decis inca, nu sunt trecute in cazier.