| Miuriel_7546 a întrebat:

M-am hotarat sa scriu o mica povestioara happy

Jurnal de vise

Toti avem vise, toti avem dorinte. toti ne dorim cateodata lucruri care sunt imposibile de efectuat de catre un pamantean. Toti copiii se gandesc la toate care le vor spunandu-le parintilor ca ei intr-o zi chiar le vor avea, iar parintii zambind afirma din cap stiind ca sunt cele mai nepamantene idei posibile.
Ei, uite dupa aceasta perioada deja incep micile "greutati": temele de la scoala, dusul gunoiului, facerea curateniei. Pentru noi chiar putem zice ca este greu dar, nu ne dam seama cat fac parintii pentru noi deoarece fiindca ei ne iubesc, uneori fac si micile noastre "greutati" sau chiar le putem numi si indatoriri.
Tocmai m-am trezit din minunatul vis si dezorientata am trecut la scoala. Usor ca bataia vantului clasele au trecut usor, notele bune, rele treceau si nu se mai tineau cont de ele. Usor, usor am ajuns in clasa a-VI-a si am inceput mica viata intre copil si adolescent. Materii noi, lucruri grele au inceput. Cu greu le facem fata, cu greu le trecem, facem cateodata cateva sacrificii care stim ca ne vor ajuta dar, cu tot ce depunem ne rasplateste REUSITA. De aici, da de la aceasta mica chestie numita REUSITA, de aici incep toate: invidia, minciuna, nepasarea si altele pe care le stim. De aici iscam certe, uneori batai si cateodata de invidie ajungem sa condamnam o persoana la imensul cuvant numit SINGURATATE, care are ca surori pe MINCIUNA si INVIDIE...

Sfarsitul partii |
Poate va urma.
Ce credeti?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nu e povestioara ci e un mic eseu; orice povestire expune niste intamplari, are introducere, cuprins si incheiere. Ceea ce ai scris tu sunt niste ganduri, insirate cu stangacie si ele si cu multe erori de logica, si chiar gramaticale:pluralul substantivului "cearta "e 'certuri". N-as putea spune ca ideile tratate de tine sunt de neinteles; intelegem ca esti un copil harnic, contiincios, ca ai vise, ca ai succes la scoala si ca esti, uneori, invidiata pntru asta. Dar, daca vrei chiar sa scrii o povestioara, alege una dintre idei, cum s-a incheiet clasa a cincea, sa spunem, si in introducere spui unde, cand, cum, in cuprins povestesti o inamnplare sau chiar mai multe din acea zi, introduci si personaje:colegi, profesori, parinti, si apoi faci o incheiere scriind cum s-a terminat ziua.Ai vocabular, chiar daca uneori exagerezi putin"cuvintele nu sunt "imense"gandurile omului, odata ce e pamantean, nu pot fi decat pamantene, singuratatea nu e sora cu minciuna si invidia; dar cuvinte cunosti, ortografia e buna, ideile corect insirate.Trebuie numai sa intelegi ca literatura, caci o povestire asta ar fi, e mai mult decat o insiruire de idei.Numai bine.

1 răspuns:
| mada00madalyna a răspuns:

Este o istorisire foarte reusita.Ai asternut toate gandurile.Ar trebui sa o publici in multe locuri aceasta istorisire.Desi al doilea fragment este un pic nonliteral. Felicitari esti foarte talentata si ai greja la scriere.