| 500RavensAtYourDoor a întrebat:

Ma gandesc sa merg pe psihologie la o facultate(nu am una anume, doar in general) din UK.Totusi nu cunosc persoane care au fost in situatia mea deci nu am putut sa gasesc raspunsuri clare pana acum.Nici profesorul meu de psihologie nu ma poate ajuta deoarece el a facut in Romania.As vrea sa stiu daca e obligatoriu sa dau BACul la psihologie? Eu sunt la filologie deci nu voi da examen la stiinte.Am citit undeva ca daca am BACul luat la mate,biologie, chimie sau psihologie e ok dar eu nu am posibilitatea sa dau la acestea cu exceptia psihologiei.Atunci de ce nu aleg direct psihologie? Pentru ca incerc sa iau o nota cat mai mare la BAC si stiu ca la psihologie se intampla destul de des sa se ia note mai mici si nu vreau sa risc(de aceea as vrea logica care e mai usoara).De asemenea,cred ca unele facultati iti pot trimite un test al lor in schimb dar este obligatoriu fie ca dai si BACul sau e doar daca nu il dai? Presupun ca trebuie sa iei un examen la psihologie,BAC sau altceva,deoarece de ce te-ar admite fara sa stie macar daca intelegi ceva din materie, nu? Dar vreau sa stiu sigur ce trebuie.Deci cunoaste cineva o persoana care a dat la psihologie in UK? Profesorul meu nu a dat BAC la psihologie si a fost admis la facultate in tara iar asta ar fi minunat daca ar fi adevarat si in cazul meu dar din moment ce nu e Romania, nu stiu exact.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In primul rand iei legatura cu universitatea la care vrei sa te duci si ei iti vor da toate informatiile pentru ca fiecare are metodologia ei de admitere. Dar asta ar trebui sa fie cea mai mica problema a ta. Trebuie sa dispui de foarte multi bani, in primul rand pentru taxa de scolarizare si apoi pentru intretinerea ta acolo, mai ales daca nu ai rude sau ceva cunostinte cu care sa stai acolo.

| Bondarel99 a răspuns:

Si referitor la intrebarea "de ce te-ar admite fara sa stie macar daca intelegi ceva din materie, nu? "
Ai fi surprins sa stii cate facultati de la noi (chiar si de stat) practic te roaga sa te inscrii la ei laughing de ce? Pentru ca toti vor bani. Tu le dai bani cand te duci acolo (sau le da statul pentru tine daca e vorba de o facultate de stat), cat mai multi studenti inseamna cat mai multi bani, nu are nimeni interesul ca tu sa stii ceva, ei isi iau banii, isi prezinta materia si tu daca vrei sa inveti ceva, bine. Daca reusesti sa treci examenele fara sa inveti, pe ei nu ii intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 20k lire pe an? Întâi la asta te gândești.

| zăGhost a răspuns:

Cred ca depinde de cerintele universitatii. Cat despre BAC-ul la psihologie, se iau note chiar mari daca inveti din timp.

| Runs a răspuns:

Ce intrebare dezvoltata...