| anamariamac a întrebat:

Ma gândesc serios sa urmez facultatea de medicina generala sau cardiologica,insa m-am documentat din mare si nu inteleg mare lucru deoarece unele siteuri sunt prezentate minimal si nu prea inteleg mai nimic cum ar fi ca media de la bac cat la suta conteaza, examenul in ce consta, din ce materii, materiile predate sunt la fel ca cele din liceu sau taxele, care e faza cu ele si tot tacâmul? Si care sunt materiile pe care le faci si daca sunt grele.
Sunt praf la mate si fizica, iar la chimie stiu cate ceva dar asta pentru ca nu prea am avut profesori care sa se ocupe de noi sau care sa ne explice iar asta ma descurajeaza deoarece simt ca poate n-o sa fac fata.In fine, revenim, cam care ar fi programul studentilor iar din perspectiva celor care se afla sau care s-au aflat in situatia asta sa imi confirme banuielile. Ar mai fi multe de spus dar s-ar face un roman si nu cred ca i-ar placea asta cuiva sau poate stiti ceva siteuri cu specialisti in care pot intreba unele nelamuriri, multumesc frumos.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu exista "facultate cardiologica". Sunt 6 ani de facultate la medicina si 5 ani de rezidențiat în cardiologie.

| anamariamac explică (pentru Donsavas):

Stiuuu.poate ca m-am exprimat gresitt, ceea ce am vr sa stiu scrie in urmatoarele randuri

| alina2k18 a răspuns:

''urmez facultatea de medicina generala sau cardiologica''
Ahahhaha, intai se face medicina generala, iei examenele laughing in toti cei 6 aniwinking si dupa ce dai examenul de rezidentiat daca iei punctaj mare esti repartizat pe cardiologiewinking dureaza 5 ani rezidentiatul.
Btw, nu e specialitate chirurgicala.
Din moment ce esti praf la mate si fizica si la chimie esti probabil de nota 5-6 stai cumintel.
Taxele sunt mari la medicina, cam 4000 euro pe an laughing in 6 ani faci tu socotealawinking

| anamariamac explică (pentru alina2k18):

Ma refeream ca dupa ce termini cei 6 ani de facultate apoi examenele si toate astea sa merg pe medicina generala sau la cardiologie, scumpo...iar din cate mi-a spus un prieten media de la bac chiar nu conteaza, conteaza sa treci de ea ci ceea ce conteaza e examenul de admitere. si"btw" am memorie buna ma descurs, iar daca n am avut prof ca lumea nu i vina mea ca merge cum merge chimia

| Nonolita a răspuns:

Auuuuu, cati ani ai?
Nu exista "facultate cardiologica". Se fac 6 ani de medicina generala dupa care urmeaza rezidentiatul, specializarea. In cardiologie daca esti al naibii de bun. Dar cum recunosti ca "sunt praf la mate si fizica, iar la chimie stiu cate ceva" probabil nu vei trece nici examenul de admitere. Pentru ca nota de la bacalaureat conteaza putin dar se da examen scris la biologie/anatomie.
Nu stiu de unde are Alina informatia, dar taxele la medicina sunt acum de 6000 €/an. Plus cheltuielile tale de cazare si restul. Iar rezidentiatul/specializarea sunt mai scumpe.