| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa-mi explice cum pot intra la SNSPA? Comunicare și relații publice? Cum se face înscrierea, cât e taxa pe an, cineva care e de acolo și poate sa-mi zică cum e?

Răspuns Câştigător
| IoanaMaria12345678910 explică:

Eu am terminat stiinte politice la Cluj. E tot ca SNSPA al vostru. Avem si comunicare si relatii publice ca specializare. Administratie publica si altele. Iti spun ca extrem de multi absolventi se reorienteaza catre alte domenii cum ar fi: organizare evenimente, call-center, consultanta in fonduri europene, PR, HR, dar si asistenti de vanzari (vanzatori) prin mall, caffe-baruri, barista si mai stiu eu ce meserii pe care le poti face si cu 12 clase.
Am vrut sa-ti spun din prima ca viitorul nu e roz pentru absolventii unor astfel de specializari. Extrem de probabil sa faci alta meserie sau chiar inca o scoala/facultate pentru ca asta nu te-a ajutat cu nimic. Am avut colegi care au facut si dreptul in paralel sau economia. Atunci normal ca mai ai ceva variante de job in plus. Dar doar cu specializarea ta iti va fi greu. As fi vrut sa-mi zica cineva asta in 2012 cand m-am inscris. Poate faceam altceva.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunicare si relatii publice, administratie publica, stiinte politice, management. Ma doare capul cand aud de ele. Unde vrei sa lucrezi dupa absolvire? La aia sa te gandesti. Prin vreun call center cu specializari de genul asta. Cauta ceva serios.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Ceva serios, cum ar fi? Medicina? Ca asta Spuneti toti de pe aici! Nu toti suntem făcut pentru a fii doctori

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Ai facultatea de litere, drept, politehnica. Pana si o amarata de scoala de politie de 1 an imi pare mai buna decat SNSPA. Pentru ca lucrezi in domeniul tau! Nu te iei cu CV-ul in mana sa cauti posturi si vezi ca nu te angajeaza pentru ca specializarea ta e buna numai pe la institutii publice cum ar fi primarii, prefecturi etc. Mai sunt posturi in PR pe la firme dar sunt putine.
Ideea e sa nu faci o specializare care nu se cere. Mergi la targurile de cariere si vorbeste cu angajatorii. Se cauta in principal ingineri. Apoi traducatori in diverse limbi. Cu specializarea de comunicare vei ajunge prin vreun customer service support, adica call center. Iti spun din cazuri vazute si nu auzite.
Mai poti face o specializare in economie sau contabilitate, aveti facultati de economie pe la Bucuresti. Lucrezi intr-o banca dupa absolvire sau la o firma de contabilitate.
Aveti academia de politie, drept ca putini intra acolo. Iti trebuie conditie fizica foarte buna si o sanatate de fier. Se dau examinari medicale.
Daca te ai cu matematica mergi la politehnica, la informatica si calculatoare. Un programator castiga peste 2000 euro. pe luna. Dar trebuie sa-ti placa programarea/matematica/informatica.
Sa te gandesti ce faci dupa absolvire si nu ca incepi acum si lasa ca vezi tu pe parcurs ce o sa fie. O sa fie rau ca trebuie sa te gandesti bine din timp ce se cere si ce poti face ca meserie.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! Însă niciuna din cele spuse de tine mai sus nu ma atrage! Nu am o condiție fizica excelenta și e greu sa intrii la academia de poliție, matematica nici atat nu-mi place.dar mersi

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Nu. E foarte greu de gasit in domeniu. Secretariat pe undeva. Se mai gaseste ca operator calculator. Posturile publice sunt blocate pentru ca persoanele ce sunt pe post stau acolo pana dau coltul. Si cand e sa vina altul pun tot rude, vezi prin primarii si prefecturi cum toti sunt rude sau prieteni de afaceri.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

Eu am terminat stiinte politice la Cluj. E tot ca SNSPA al vostru. Avem si comunicare si relatii publice ca specializare. Administratie publica si altele. Iti spun ca extrem de multi absolventi se reorienteaza catre alte domenii cum ar fi: organizare evenimente, call-center, consultanta in fonduri europene, PR, HR, dar si asistenti de vanzari (vanzatori) prin mall, caffe-baruri, barista si mai stiu eu ce meserii pe care le poti face si cu 12 clase.
Am vrut sa-ti spun din prima ca viitorul nu e roz pentru absolventii unor astfel de specializari. Extrem de probabil sa faci alta meserie sau chiar inca o scoala/facultate pentru ca asta nu te-a ajutat cu nimic. Am avut colegi care au facut si dreptul in paralel sau economia. Atunci normal ca mai ai ceva variante de job in plus. Dar doar cu specializarea ta iti va fi greu. As fi vrut sa-mi zica cineva asta in 2012 cand m-am inscris. Poate faceam altceva.