| Bonbardieruldeweekend a întrebat:

Ma pot angaja undeva, la o banca sau orice alta firma serioasa daca nu am nici diploma de liceu, dar proprietarii vor asta? Sa nu ziceti ca ba fara bac nici la veceu nu te duci ca nu e asa in 2019, dar totusi am avut probleme cu legile astea aiurea si vreau sa am si o experienta pe acolo cateva luni pana plec din Romania

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, te poti angaja doar ca femeie de serviciu la o banca.
Din pacate, marii propietari de banci nu angajeaza personal bancar, asta este treaba directorilor de banci, care angajeaza numai functionari cu facultate.
Singurele persoane fara facultate care se pot angaja intr-o banca, sunt femeile de servici si paznicul de la usa.
Legile nu-s aiurea, sunt foarte corecte, daca nu ai fost in stare sa inveti si sa-ti termini o facultate, nu ai cum sa faci anumite proceduri financiare care cer studii superioare.
Nu condamna legile, ca nu ele te-au oprit sa inveti, a fost decizia si lenea ta.

| Demidol a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici acele posturi nu mai exista in Banci. Sunt prestate de alte firme care au contract de servicii cu Bancile.

| Bonbardieruldeweekend explică (pentru Violleta2022):

Dupa cum raspunzi zici ca ai ramas blocata pe o idee, am si zis ca sunt oameni fara scoala si au joburi care ziceti voi ca trebuie o facultate... vorba era daca la banca e posibil asa ceva ca lege, da nu ma asteptam sa intelegi si d aia nu ma obosesc...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bonbardieruldeweekend):

Nu, ca functionar bancar, nu este posibil sa fii angajat fara facultate, asta este legea si astea sunt cerintele bancii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La spălat wc ul poți sa te angajezi. În rest nu vad ce munca calificata ai putea face fără bac.

| Demidol a răspuns:

Si cam ce ai sti tu sa faci daca nu ai terminat studiile?
Daca la alta firma privata (excluzand Bancile) proprietarul vrea sa te angajeze, bravo lui. Insa sansele sunt extrem de mici. Mai ales pentru cateva luni.

| Bonbardieruldeweekend explică (pentru Demidol):

Multi sunt spalati pe creier, dar oricum eu m-am angajat unde am vrut fara diploma de liceu, ca programator, vorba nu este de ce o sa fac, doar de lege, pentru ca nu am probleme la interviu etc. Totul e ok dar in fine o sa vad eu

| debarasator63 a răspuns:

Ideea e ca pe afara te intreaba ce sti sa faci, iar pe urma iti cere diplome/certificate/acte.