| Russenart a întrebat:

Ma pot incadra ca rezervist voluntar daca am 18 ani si sunt in scoala? Unde te poti inscrie in Teleorman?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Ah, bac-ul luat ar putea fi real

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.270/2015, citez:
"ART. 12
  (1) Cetăţenii români care urmează să devină rezervişti voluntari trebuie să îndeplinească, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) să îndeplinească criteriile generale şi specifice de recrutare şi selecţie a rezerviştilor voluntari, potrivit baremelor corespunzătoare categoriei de personal din care fac parte;
  b) să nu fi fost condamnaţi penal printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, cu excepţia situaţiei în care cei condamnaţi au fost reabilitaţi sau amnistiaţi;
  c) să nu facă parte din organizaţii interzise de legislaţia română şi să nu fie membri ai unor organizaţii incompatibile cu regulile, activităţile şi atribuţiile specifice profesiei militare;
  d) să nu aparţină unor culte, asociaţii religioase sau grupări religioase care, potrivit legii, contravin normelor de păstrare a ordinii publice, precum şi celor care încalcă bunele moravuri sau afectează desfăşurarea profesiei militare;
  e) să cunoască limba română, scris şi vorbit;
  f) să aibă vârsta cuprinsă între 18 şi 55 de ani.
  (2) Criteriile şi baremele prevăzute la alin. (1) lit. a) se stabilesc prin ordin al ministrului apărării naţionale."
Criteriile si baremele le poti afla de la Centrul Militar Judetean din judetul tau.
Nu vei putea incheia contractul cat timp esti la studii.

| Bizon95 a răspuns:

Nu am auzit nimic de scoala, daca ai 18 ani e indeajuns, totul e sa ai timp sa te duci la recrutare/pregatire fara sa chiulesti de la scoala, atunci s-ar putea sa se oftice :D
https://www.mapn.ro/contact/centre_militare/
31. CENTRUL MILITAR JUDEȚEAN TELEORMAN
Adresa: Localitatea Alexandria, Str.Brâncoveanu, nr.45.
Telefon: 0247 311 115
E-mail: um02556@mapn.ro

| Bizon95 a răspuns:

Ioandelasal a postat un citat din lege in care nu scrie nimic de studii... acum... nu il contrazic, TOTUSI, poti sa dai un telefon, ca nu ai ce sa pierzi, ti-am dat si numarulwinking

| Russenart explică (pentru Bizon95):

Am sunat si au zis ca "s-au ocupat posturile" vrajeala pe ei; si trebuie scoala cu bacul luat.

| Bizon95 a răspuns (pentru Russenart):

Ah, bac-ul luat ar putea fi real