| Tailraa a întrebat:

Mă puteți ajuta vă rog să -mi fac un program.Sunt foarte ocupata. Sunt în clasa a 5-a şi am 12 ani. Am în fiecare zi ore până la 13 doar joia până la 14. Marțea am de la 16 până la 19 ore de matematică şi miercurea de la 13 până la 16 ore de engleza. 4 ore pe zi îmi fac temele mai repede nu am cum şi nu prea învățat bine oricât mă stărui să învăț ( iau ore în particular, mă rog,şi iau medicamente de memorie ). De când am început şcoala am note de: 10, 7,10,8,6,6,10,10,5,10,10,10,10,4,8.Vă rog să mă ajutați.

1 răspuns:
| Hiperbuburuza a răspuns:

1. Poti sa renunti la activitatile extrasclolare cate nu sunt asa de importante pentru cariera pe care o vei urma(in caz ca te-ai decis).
2. Poti citi o lectie la istorie de exemplu extragand din fiecare fragment idea principala si adaugand si alte informatii suplimentare mentionate.
3. Parintii sunt cei mai buni mentori.
4. Poti incerca invatatul impreuna cu o prietena.
5. Te sfatuiesc tptusi sa ai grija cu ce fel de prieteni te inconjori.
6.Lasa alte probleme deoparte atunci cand lucrezi, si discuta-le mai tarziu sau mai devreme.
6. Nu te ingrijora! Cu siguranta vei reusi!