| Roxana_2583 a întrebat:

Mai are rost sa mai facem o facultate cand in tara noastra nu se gasesc locuri de munca?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Niciodata si nicaieri n-au existat generatii intregi integral posesoare de diplome universitare.Nu toata lumea are disponibilitati nu numai financiare dar, poate, nici intelectuale, pentru a urma cursurile unui institut de invatamant superior.Aceasta e o realitate obiectiva si nu trebuie sa supere pe nimeni.Numai ca, la noi, a ramas ca o sechela de ordin sociologic faptul ca, indiferent de talente si dotare intelectuala, fiecare absolvent de liceu trebuie sa urmeze cursurile unei universitati; si tocmai de acesta paguboasa prejudecata s-au folosit unii universitari dornici sa faca averi, sa parvina si au infiintat sutele de universitati partculare, adevarate fabrici de diplome fara nicio acoperire cu adevarat profesionala.Sunt sute de tineri ademeniti spre facultati care nu au drept unic scop decat asigurarea de venituri fabuloase, uneori, pentru profesori care au abdicat de la cea mai importanta conduita morala, cea a corectitudinii si datoriei profesionale fata de tanara generatie. Mie, profesorii de acest tip mi se par niste tradatori care au atras toate defaimarile posibile asupra unei meserii nobile.Cand vad, pe diferite site-uri anunturi despre diplome de licenta vandute unor studenti de catre insisi profesori lor, mi se face rusine.Si tinerilor le spun cu tot respectul si cu toata simpatia ca nu toti cei ce detin o diploma au si cunostintele necesare care sa o acopere.Inchipuiti-va un inginer constructor care greseste o cifra intr-un calcul. E o crima. Daca ma poate cineva lua in serios, as spune tinerilor sa invete cu sarguinta daca vor sa se pregateasca intr-o meserie care le place, sa nu fenteze sistemul cumparand examene si lucrari de licenta, sa stea mai mult in biblioteci decat in cluburi, caci multi sunt chemati dar putini sunt alesi. Iar Bacemi are dreptate ca un tanar bine pregatit si competent in domeniul sau isi va gasi totdeauna un loc de munca.Aici sau oriunde in lume.Competenta este cheia succesului si nu o hartie pe care sa scrie diploma.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Facultatea este necesara dar nu si suficienta. Degeaba faci o facultate daca o faci doar pentru o hartie. Locuri de munca iti garantez ca se gasesc. Problema este alta de fapt. Sunt putine. Daca vrei un loc de munca trebuie sa excelezi. Fa o facultate invatand si iti garantez ca viitorul e al tau.

| anad a răspuns:

Nu se gasesc acum si aici, dar facultatea o faci ca o pregatire pentru viata. Ai mult mai multe sanse de a reusi in viata cu studii superioare si cu n posibilitati de specializare decat cu un simplu liceu fara nici o calificare!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

N-are rost, mai bine punem mana pe lopeti si producem ceva de mancarehee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca ai posibilitatea de ce nu? nu stii niciodata cand ai nevoie... iar tara... odata si odata tot isi va reveni.
Important este sa faci ceea ce iti place, o faci pentru tine ca individ...mai apoi daca sare un post de munca, cu atat mai bine! Sunt oameni care vor sa invete, sunt oameni capabili...nu i-as sfatui niciodata sa nu urmeze o facultate daca sunt buni!

| anca_3211 a răspuns:

Asta ma intreb si eu acum si inca nu am gasit un raspuns...

| scarly86 a răspuns:

Dap, mai are sens, criza in care ne aflam va trece, locuri de munca vor aparea si o licenta intr un domeniu bine ales te va ajuta sa ai un salariu mai bun decat unul ce a terminat doar liceul.bineinteles, mai ramane si strainatatea

| upstonik a răspuns:

Mai nu stiu daca e un raspuns destulde inteligent la varsta mea, nu vreau sa deranjez pe nimeni cu raspunsul meu... Deci raspunsul este: Da se merita sa faci o facultate! nu este obligatoriu sa gasesti loc de munca in Romania, autoamat ce faci facultatea gandeste-te si la alte posibilitati poti primi o BURSA sa poti urma o perioada cursuri la facultate in afara, si depinde cum esti cu "cartea", tot timpul este o posibilitate straintatea! in tara asta de "viitor" nu vei avea ce face cu o facultate! nu luati ca un atac raspunsul meu, asa vad eu lucrurile! Ciau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da are un rost sa faci o facultate. FAci o facultate sa fii cult nu un incult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa pleeeeecaam cu toti de aicibig grin. Sa facem facultatea dincolo si acolo sa ramanemhappy. Asta este solutia pentru cei ce intr-adevar vor sa faca ceva in viata asta, pentru cei care vor sa ajunga cineva, sa duca o viata fara ...prea mari greutati, sa zic asahappy.

P. S 1.:Asta este parerea mea proprie si personala, so nu dati cu pietrehappy.

P. S 2: Pietre=stupizi laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! chiar si a doua...
Nu cred ca trebuie explicatii.

| N.Priceputu' a răspuns:

DAAA! Dar intr-o tara cu locuri de munca;. Bafta!

| anormallu a răspuns:

Eu sunt undeva la mijloc adica am 2 exemple o vecina a terminat facultatea de conta finante banci. nu a avut pile sa se angajeze. acum e vanzatoare la supermarket. toti vor diplome si vechime. de unde vechime daca nu angajeaza nimeni?
al 2 lea am o colega de munca care a terminat o facultate, nu a gasit loc de munca si are noroc cu parintii care au o firma si o tin acolo pana gaseste ceva. p. s. tot vechimea este problema.
si a 3 chestie mai nou in romania cand "te cuplezi " cu cineva ti se cere cel putin diploma de b. a. c ca sa nu zic de facultate.
asta e ex meu personal