| Slye a întrebat:

Mai este acesta un moment bun sa plec in strainatate la munca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti medic si ai o specialitate si cunosti limba tarii in care pleci, ai avea ceva sanse. daca esti inginer petrolist cu experienta poti pleca la -25C in canada, daca esti veterinar cu experienta poti pleca in noua zeelanda sau australia, daca te urmareste norocul la tot pasul si vrei sa scapi de el cat mai repede -poti pleca unde vrei si cum vrei.parerea mea este sa stai acasa daca nu ai o pregatire in mare"voga" si nu cunosti cel putin 2 limbi straine. fetele ti-au dat niste raspunsuri mai mult decat convingatoare, nu te lasa influentat de cei care vin in romania cu nu stiu ce masini sau se dau in "barci".

12 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu cred... sunt destul de putini straini care mai angajeaza romani... si... nu mai prea au locuri de munca nici pentru ei...

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu sunt in tara acum si te sfatuiesc sa ramaii unde esti, nu mai este ca inainte cand gaseai de munca si fara sa ai acte si fara experienta.
acum nici cu acte, nici cu experienta nu se mai gaseste de lucru.

| LoryM22 a răspuns:

Asteapta pana la vara

| baba a răspuns:

Nu ştiu ce să zic, Slye, decât că n-ar trebui să te sperie criza.
Şi eu vreau să plec la vară, însă la studii. Eu cred că trebuie să examinezi cu atenţie opţiunile: Cât de rău îţi poate merge aici (dacă rămâi) şi cât de rău îţi poate fi acolo? Eu cred că încercarea moarte n-are.

| georgia a răspuns:

Nu cred ca ai ales momentu potrivit pentru alte tari.altii vin aksa si tu pleci? dc crezi ca se intorc ei in romania? degeaba? mai gandeste-te inainte sa faci un pas gresit.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU clar ca nu.nu mai merge nimic.foarte multi se intoc in romania pentru ca nu au munca. cei care mai raman in strainatate sunt cei care au rate la banci si nu au de ales, trebuie sa se lupte cu viata printre straini.sau cei care au somaj sau care inca mai au munca si au si sotii care lucreaza in case la curatenie.restul vin acasa. tu de ce ai pleca? sa nu crezi ca e mai bine. e chiar mai rau ca in romania. tu decizi, dar ar fi bine sa tii cont si de sfaturile pe care le vei primi.iti faci si tu o idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti voi raspunde, dar daca totusi te hotarasti sa pleci, ai de unde alege! Pe http://www.tjobs.ro gasesti joburi oriunde in lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea se sperie ca nu mai sunt locuri de munca in strainatate. Daca e bine sau nu trebuie sa hotarasca fiecare si sa aleaga intre: Romania 200 - 300 euro/luna sau Strainatate 1300 - 2000 euro/luna. Bafta il luarea deciziei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar nu singur sa ai cel putin un prieten cu tine! altfel va fi cand esti mai multi! eu stiu ca am patit-o! singur nai nici o motivatie! ai moralu foarte scazut! dar totusi iti urez sycces!

| otypa a răspuns:

Si eu sunt instrainatate dar sa stii ca nu e usor de loc mai ales ca astazi te angajeaza si dupa 2 saptamani te da afara..in toata Europa este criza asa ca mai asteaptra putin pana se reglementea-za lucrurile.

| nadia a răspuns:

Depinde unde vrei sa mergi si ce sa lucrezi? daca acolo unde vrei sa mergi timpul este ploios si trebuie sa lucrezi in agricultura nu este momentul acum sa te duci mai asteapta o luna de zile daca te duci in domeniul domestic sa lucrezi da te poti duce indiferent de tara, timp...succes