| Matei502 a întrebat:

Mai este pana la momentul de a imi alege facultatea, vreau sa dau la MEDICINA VETERINARA dar nu stiu cat de greu este si ce trebuie sa stiu. In afara de biologie ce ar mai trebuii? ( cunostinte si inclinatii)... mai detalia putin va rog!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Ai materiile in format PDF de pe site-ul facultatii din Bucuresti:

http://fmvb.ro/social/?page_id=1958

Facultatea din Cluj:
http://fmv.usamvcluj.ro/index.php/admitere/informatii-generale

In urma celor 4 ani de liceu, pentru a te indrepta la medicina veterinara, ar trebui sa ai perfectionata Biologia: materia din clasa a 10-a - acolo aparand informatii despre functiile organismului, detaliate si-n cazul animalelor si in special, materia din clasele 11-12, care iti ofera o viziune mai profunda atat asupra anatomiei (chiar daca te duci la veterinara, tot e importanta anatomia omului) cat si geneticii. Ar mai trebui sa te pregatesti temeinic la chimie, in toti cei 4 ani, si as mai spune ca nici matematica n-ar trebui neglijata, caci in fond, te responsabilizeaza, te face mai lucid. Practicand-o, vei vedea ca iti va deveni mai usor procesul de intelegere a chimiei, dar iti va dezvolta si o gandire logica si analitica.

Ca viitor student la medicina, si chiar ca student la medicina de asemenea, nu e important doar sa ai abilitati inalte de memorare a materiei, dar la fel de mult si de a gandi analitic si selectiv.

Iti recomand ca pana la sfarsitul liceului sa fii atent si activ la materiile necesare la medicina, iar pe deasupra, sa fii la curent in clasele 11-12 cu grilele de admitere de la diferitele facultati din tara si sa incepi din timp pregatirea. Va fi cu atat mai bine cu cat vei rezolva mai multe grile, cu cat vei aprofunda subtilitatile cerintelor, atat de bio cat si de chimie. Daca consideri ca iti permiti financiar, ai putea chiar lua meditatii cu profi din cadrul facultatilor (Cluj/Buc) pentru o pregatire mai specifica pe tipul de cerinte ce ar putea veni la admitere. Succes!

https://grilemedicina.com