| Micka3lla a întrebat:

Maine am un interviu la McDonald's si nu stiu ce sa fac sunt nedumerita. Prietenul meu a lucrat acolo dar in 2007 era minor si lucra doar part-time. Pe atunci erau salariile mai mici. Eu as vrea sa lucrez full time chiar si in turele de noapte pentru ca am mare nevoie de bani, da intrebarea mea este: Cum este? Am auzit multe pareri pro si contra. Nu ma intereseaza ca job de lunga durata deoarece sunt ultimul an la facultate si in vara dau titularizarea asa ca voi fi profesor... sper laughing Deci ca salariu si ca job ma intereseaza cateva pareri. Dau funda, dar as prefera pareri a celor care au lucrat acolo sau cunosc persoane care au lucrat acolo. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Raportul cantitate de munca prestata-salar e categoric in defavoarea ta si tu trebuie sa fi constienta de acest lucru. Daca tii neaparat sa gasesc un astfel de job (sunt convins ca fiind in ultimul an de faculta poti gasi ceva mai bun) atunci incearca la KFC macar, unde salariul e undeva cu 50% mai mare.

| Micka3lla explică (pentru TheAce):

Tin sa te contrazic pentru ca tocmai fiind in ultimul an de facultate si neavand niciun fel de experienta in domeniul muncii nu ma angajeaza nimeni, am fost la sute de interviuri de doi ani de zile imi caut si nimic straight face sistemul din Romania in ceea ce priveste locurile de munca este varza so... no chances to find something better straight face am sa incerc si la kfc nu am crezut ca pot avea salariu mai mare... dar merita incercat multumesc!

| TheAce a răspuns (pentru Micka3lla):

Nu stiu de ce tot mai multa lume spune ca sistemul locurilor de munca in Ro e varza. Chiar nu e adevarat absolut deloc. Poate ca tu ai avut ghinion sau esti dintr-un oras mai mic...Eu de ex. nu cunosc pe nimeni care sa fi cautat mai mult de 30 de zile fara sa fi gasit un job macar in zona celui dorit. Sa devii de ex. Sales assistant la orice magazin e extrem de usor mai ales ca e plin de locuri de munca acum ca au intrat pe piata branduri ca H&M, ZARA, BERSCHKA etc etc. Acum depinde si de domeniul pe care il vrei. Iar daca de la anul devii profa, de ce nu incepi de pe acum sa dai ore in particular? Castigi extrem de bine din asta si se cauta la greu sa stii. Daca postezi un anunt pe un site gen Mercador de exemplu, nu cred ca trec mai mult de 7 zile pana sa primesti cereri. Ideea e ca trebuie sa apelezi la un job la mec doar daca acela a ramas ultimul loc de pe pamant (no offence). Pari o tipa inteligenta, esti studenta la litere, drept urmare cu putina inventivitate ar trebui sa prinzi potul pe care il dorestihappy

| GabitaBm a răspuns (pentru Micka3lla):

Perfecta dreptate!

| Bogdan_Scarlat_1988 a răspuns:

Mai bine te faci patroana decat sa te duci acolo tonguetongue
glumeam...e destul de ok...totul depinde cum te intelegi cu colegii

| Micka3lla explică (pentru Bogdan_Scarlat_1988):

Eh sincer eu sunt genul de persoana care imi vad de treaba mea si ma inteleg cu toata lumea chiar daca imi plac sau nu persoanele respective deci din punctul asta de vedere nu imi fac griji happy Si patroana m-as face daca as avea bani sa investesc intr-o afacere sa imi deschid ceva, un salon sau ceva ce e la mare cautare acum big grinhappy Dar... no money no power laughing

| Simion_Cristian_1993 a răspuns:

Si eu sunt la mk luna viitoare fac 5 ani si pot sa-ti zic din experienta ca salariile erau mai mari acu 2-3 ani dar cum au zis si alti mk-u nu e un job de viitor eu am devenit trainer dupa 1 an si pot sa zic ca pana sa devin trainer aveam la 8 ore numai de zi un salariu de 11 milioane cu tot cu bonuri iar daca bagi numai de noapte poti sa ajungi pe la 13 milioane cu bonuri plus recuperari.Dar acu depinde si ce colegi ai ca si eu am auzit chesti de genu ca te trateaza ca un sclav la mk ei bine eu pot sa zic ca nu e asa si ca orice se compenseaza de ex; daca tea chemat azi la munka din liber ziua o ai platita, daca nu poti sa vi ii suni si le zici si o sa te inteleaga. Si ca sa inchei e mai mare salariul la mk decat la kfc si ai posibilitatea sa promovezi salariul til creste de 2 ori pe an si ai si anumite avanteje de ex la 1 an primesti o geanta de voiaj la 3 ani primesti un ceas la 5 ani tableta sau telefon eu zic ca e un job care e platit bine fata de altele