| Roxanaaa1234 a întrebat:

Maine voi merge la un interviu in cadrul unei banci din Timisoara.
Mentionez ca nu am experienta, facultatea (Drept) finalizand-o anul acesta. Ce suma as putea sa cer ca si salariu?

Răspuns Apreciat de Editori
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! La un interviu de angajare nu incepi nicidecum cu intrebarea ce salariu primesc, este important si salariul dar nu asa din prima, poate ca oamenii aceia nu te vor angaja, trebuie sa faci o impresie bună, niciodată la un interviu nu mergi in blugi si adidasi că nu mergi in piață sa cumperi cartofi si ceapă, mergi imbracată elegant, nu provocator, nu cu haine mulate, un lucru foarte important pe care angajatorul l ar aprecia este sa fi interesata de ce muncă o sa depui in firma lui, intreabă ce sarcini i ti revin tie ca angajată, odata ce ai semnat cu șefii tai un contract de muncă, fi sigură ca ei i ti vor spune ce salariu i ti vor da, ce bonusuri si alte facilitati vei avea, poate telefon si masină de la firmă, nu te arunca sa intrebi sau sa ceri tu salariu, nu este frumos si vei pierde daca vei proceda asa, si nu in ultimul rind, sa ai grijă la igiena ta personală, nu te machia strident, nu te parfuma strident, nu purta pantofi rupti sau ciorapii rupti(dresurile), totul trebuie sa fie impecabil la tine, manichiura la zi, spălată curată parfumată asortată, sa nu aibă șefii motiv sa se plîngă de tine, sa fi punctuală atit la interviu, cit si cand vi obtine postul, ca sa stii odata ce te ai angajat si nu respecti programul de servici si nu i ti vezi de treabă, te dau ăia afară una două, ca pe o măsea stricată. Succes la interviu, ce vârstă ai?

| GabiDumitrescu a răspuns:

La ce legislatie e la noi, nu mai merge treaba cu una-doua... de mult.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand e vorbda de companii asa mari precum o banca pachetele salariale sunt deja stabilite, nu ceri tu nimic

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cum a fost la interviu?

| Roxanaaa1234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

A fost ok. In etapa urmatoare voi mai avea inca un interviu si un test si apoi un alt interviu final. Dupa aceea voi primi un raspuns.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De regula la banci primesti oferta in plic, posibil sa nu stie nici cel cu care dai interviul exact ce oferta primesti. Asa a fost cel putin pentru nasu-meu. Daca nu esti vreun sefulet ceva, salariile sunt absolut execrabile fata de ce impresie are marele public. In cazul tau, probabil o sa vezi vreo 1300-1500 RON net maxim, daca ii vezi si pe aia.

| Roxanaaa1234 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai putin de 1300, insa am fost intrebata ce asteptari salariale am si apoi mi-au spus cat ofera.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Roxanaaa1234):

Ai de p*%a mea, mai putin?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Roxanaaa1234):

Si tu ce le-ai zis ca astepti? Nu l-ai intrebat pe ala de iti lua interviul (aia) cum cristosii ma-si poti sa traiesti dintr-o flegma de-asta in ochi de salariu?

| dolceromania a răspuns:

Toate firmele când te cheamă la interviu spun că negociază salariu, de fapt e o metoda de reclama, când ajungi la faza cu salariu îți spune noi atât ați oferim mai mult nu.e și o hoție!

| ma3ryian a răspuns:

Fii tu insuti si jobul e ca si luat de salar cere ceva relativ ok zile ca vrei ceva sa poti sa traiesti si ca pe viitor va creste odata cu realizarile!