| AndreiMunteanu2003 a întrebat:

Majoritatea medicilor din Romania care emigreaza in Anglia sunt repartizati la tara/orase mici? Sunt defavorizati fata de medicii englezi?
Care e diferenta intre cineva care face facultatea de medicina in Anglia si cineva care o face in Romania?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca esti defavorizat sau nu, depinde doar de tine. Multi colegi care pleaca in afara sunt bine vazuti pentru ca au invatat, isi fac bine meseria si atunci nimeni nu are nimic cu ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e repartizat nimeni nicaieri. Dupa ce iti faci toate actele necesare iti alegi postul pe care il doresti din cele disponibile...

| Eireann a răspuns:

Nu sunt repartizati -
mergi, dai interviuri, depui cv-uri. Defavorizati nu suntem dar aici conteaza sa ai recomandari si una e sa le ai de la un medic de la ei chiar coleg, alta sa le ai de la un medic roman de care nu au auzit niciodata. Eu am mers in programe umanitare si am luat recomandari de la cei care erau acolo. Diferenta in ce inveti la facultate nu e mare dar cunosti oameni, daca ai facut practica la el pe sectie si medicul te-a vazut ca iti dai interesul si te pricepi e mai usor sa te angajeze decat daca nu stie nimic de tine.
(E Regatul Unit Al Marii Britanii si Irlandei de Nord - nu ii spune unui scotian sau unui nord irlandez ca e britanic sau mai grav englez ca nu o sa iasa bine).

| AndreiMunteanu2003 explică (pentru Eireann):

Esti medic in UK?
Daca da, mi-ai putea spune mai multe please?
Conditii, examene date, daca ai lucrat in Romania, daca ai facut rezidentiatul acolo, etc? Si cum e sa stai departe de casa?