| anonim_4396 a întrebat:

Majoritatea tinerilor care vor sa dea la medicina dupa liceu aleg sa mearga pe profil mate-info, iar in ultimii doi ani sa se mute pe profil bio-chimie. De ce? Cu ce ii avantajeaza?

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Nu conteaza unde faci liceul, conteaza bagul si ce vrei sa faci mai departe.

| SciGeek24 a răspuns:

Mie mi se pare că majoritatea sunt la științe ale naturii. La științe te axezi pe chimie, fizică, biologie, iar astea sunt materiile de bază pentru practicarea medicinei. Se insistă mai mult la științe pe aceste materii, se fac mai multe ore decât la mate-info (care se concentrează pe matematică-informatică). Oricum, diferențele majore apar abia din clasa a 11-a.

| Julizz a răspuns:

Bună!
Așa era și la mine la școală. Ideea este că învață informatica mai serios în primii 2 ani, o parte importantă a viitorului.
Cred că le oferă o siguranță.