| andreea567890123 a întrebat:

Masterul la facultatea de Farmacie e inclus în ultimii 2 ani?

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu cred ca sunt mastere dupa ce termini farmacia (daca e vreunul ratacit, oricum nu e cine stie ce). Ideea e ca nu se pune accent pe asta si dupa ce termini facultatea automat te poti angaja (spre deosebire de alte domenii unde angajatorul cere neaparat master). Poti face master de pedagogie daca vrei sa predai dupa. Alternativele sunt: rezidentiatul, pe timpul caruia ai salariu (am inteles ca e 3800 de lei, nu stiu cat de sigura e sursa, dar pe acolo), cu care poti lucra in farmacia de spital (si e ca la medici: esti farmacist primar, apoi farmacist specialist dupa ce mai trec anii si mai dai un examen). Oricum, e destul de greu sa gasesti loc de munca cu rezi, pentru ca nu se scot toate si se cam intra pe pile. Cealalta varianta e doctoratul, cu care te poti angaja la facultate, esti asistent, apoi sef de lucrari, conferentiar si profesor. Si aici cam e tot pe pile, dar daca chiar vrei si ai ambitie sigur vei gasi o cale. Astea pe langa variantele clasice cu farmacia comunitara, laboraroare, industrie si asa mai departe. Mai multe detalii vei primi (si gasi) in timpul facultatii, nu e nicio graba si nicio rusine daca nu stii. Plus ca acolo vei avea persoane mai in masura si care iti pot raspunde concret si detaliat la intrebari.

| andreea567890123 explică (pentru WhiteLife):

Într-o comunitară voi lucra, deci fara rezi

| WhiteLife a răspuns (pentru andreea567890123):

Atunci nu ai nevoie nici de doctorat, doar facultatea si te poti angaja linistita. Intr-o farmacie comunitara cred ca se creste salariul in functie de anii de experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| aneliram a răspuns:

Nu.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Adica nu faci 3 ani, apoi master 2 ani. 3 ani se face la postliceala si ajungi asistent de farmacie (doar 3 ani se face și esti asistent )