| justme1234 a întrebat:

Medicina umana sau Medicina veterinara?
Care este mai frumoasa? La ambele este aceeasi cantitate de materie?
Este chiar asa de greu precum spun unii? Ca nu ai timp liber deloc si trebuie sa inveti non-stop?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Auzi, faza asta ca nu e de viitor fara pile o auzi la absolut fiecare meserie. laughing Tu fa-i ce-ti place, ce iubesti, ca vorba aia, nu mai e munca daca iubesti ce faci. Daca esti buna si placuta, oamenii o sa vina la tine. Uite eu chiar zilele astea trebuie sa merg la un cabinet veterinar cu papagalul meu. Am un prieten de familie care s-a dus de nu stiu cate ori la veterinar cu tot felul de animalute.
Am vecini care se duc si cu cainii de la bloc sa le faca injectii.
Si eu stau momentan intr-un oras bine, iti dai seama ce e intr-un oras mare?
Medecina veterinara nu poti zice ca nu e de viitor considerand ca din ce in ce mai multi oameni isi iau animale de companie.
Asa ca, fa-i ce-ti place. E normal la inceput sa n-ai clienti, de unde sa-ti vina? laughing Niciun tanar nu iese din facultate cu viitor asigurat, poate unora le mai sunt oferite joburi, dar avand succes niciunul nu incepe. Ti-l formezi pe parcurs, cu munca, ambitie, incredere. De aia e important sa faci ce iubesti, ca sa stii ca merita efortul depus. Daca nu, o te copleseasca repede si o sa vrei sa renunti.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pentru medicina veterinara se recomanda o mare dragoste de animale.Desi au si unele puncte de inrudire intre cele doua tipuri de medicina exista diferente mari si ca dificultate si ca durata de studii.

| justme1234 explică (pentru mira):

Am asa ceva.laughing. diferente precum?

| justme1234 explică (pentru mira):

Am asa ceva...laughing... diferente precum? :-s

| Adry05 a răspuns:

Este, sa stii.
Depinde care-ti place mai mult. Preferi sa vindeci oameni sau animalute?
Dupa asta te ghidezi.
Dar daca vrei neaparat medicina si efectiv nu te poti hotori, mai bine mergi pe cea umana, ai mai multe ramuri din care poti alege.

| justme1234 explică (pentru Adry05):

As prefera sa vindesc animalele..asta iubesc. Dar parintii mei nu sunt de accord..Majoritatea imi spun ca nu e de viitor si ca daca nu ai pile nu ajungi nicaieri. Iar la medicina umana sunt mai multe oportunitati.
Si voiam sa stiu daca med. umana e cu mult mai diferita, si dificila decat cea veterinara

| justme1234 explică (pentru Adry05):

Multumesc...stiu. Ai dreptate. daca ar intelege si ai mei asta.

| Adry05 a răspuns (pentru justme1234):

Auzi, faza asta ca nu e de viitor fara pile o auzi la absolut fiecare meserie. laughing Tu fa-i ce-ti place, ce iubesti, ca vorba aia, nu mai e munca daca iubesti ce faci. Daca esti buna si placuta, oamenii o sa vina la tine. Uite eu chiar zilele astea trebuie sa merg la un cabinet veterinar cu papagalul meu. Am un prieten de familie care s-a dus de nu stiu cate ori la veterinar cu tot felul de animalute.
Am vecini care se duc si cu cainii de la bloc sa le faca injectii.
Si eu stau momentan intr-un oras bine, iti dai seama ce e intr-un oras mare?
Medecina veterinara nu poti zice ca nu e de viitor considerand ca din ce in ce mai multi oameni isi iau animale de companie.
Asa ca, fa-i ce-ti place. E normal la inceput sa n-ai clienti, de unde sa-ti vina? laughing Niciun tanar nu iese din facultate cu viitor asigurat, poate unora le mai sunt oferite joburi, dar avand succes niciunul nu incepe. Ti-l formezi pe parcurs, cu munca, ambitie, incredere. De aia e important sa faci ce iubesti, ca sa stii ca merita efortul depus. Daca nu, o te copleseasca repede si o sa vrei sa renunti.

| christall a răspuns:

La cea umana ai mai multe perspective dupa, dar e si mai mult de invatat.