| anonim_4396 a întrebat:

Merita facut faculta de sport? Eu as vrea sa lucrez ca profesor. Daca nu ai facut un sport de performanta se poate sa devii profesor? Sau cam greu? Ii greu ii usor? Este de viitor?

2 răspunsuri:
| Ivanov27 a răspuns:

Salut, nu e nevoie de a fi sportiv de performanță pentru a deveni profesor de ed. Fizica. Eu cred ca merita facultatea de sport, pentru este de viitor, si poti beneficia de mai multe oportunității.

| Utilizatorabcde a răspuns:

Dacă vrei să te duci la o facultate de sport, te sfătuiesc să mergi pe ramura SPM (sport si performante motrice). Se poate suprapune pe final cu EFS( educatie fizica si sport). Astfel poti sa fii si antrenor, dar și profesor. Daca mergi pe EFS, iesi doar profesor si nu ai cum sa suprapui. Ai mai multe posibilitati si un viitor mai sigur cu SPM-ul

Nu este o condiție de inscriere sa fii sportiv de performanță. Dar trebuie totusi sa tii cont de faptul că este o facultate sportivă, ca la admitere este si proba practica si ca examenele vor fi si practice, nu doar scrise. La fel si cursurile vor fi foarte multe practice.