| deix001 a întrebat:

Merită să faci facultatea de medicină? De ce tot mai mulți tineri dau la facultatea asta? Câți ani durează în total?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La medicina sa dai doar daca ai vocatie pentru aceasta meserie si ai "stomacul tare" la vederea de rani, sange multa sau chiar cadavre.
Doar daca crezi ca ai fi in stare sa fii medic chiar si voluntar, fara plata, doar atunci sa te indrepti spre aceasta meserie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merită să faci facultatea de medicină?
Dacă te gândești să te îmbogățești din asta. nu merită.
Facultatea 6 ani. Specializarea, 3 sau 4. Total 10.

| doctorandus a răspuns:

Devii medic, faci specializarea, emigrezi in Vest si devii plin de bani. Accesul in profesie este recunoscut pe toata UE. Bineinteles ca trebuie sa muncesti pentru asta. Si atentie: studentii la medicina si medicii au cel mai ridicat risc de sinucidere.

| alina2k18 a răspuns:

Este si va ramane pentru totdeauna o meserie cautata in orice tara din lumea asta.
E bine platita si in Romania.
Dureaza 6 ani facultatea si tot pana la 6 ani rezidentiatul daca alegi chirurgie toracica/vasculara/cardiovasculara sau neurochirurgie dar sunt specialitati din care se castiga BANI GREIwinking

| Bizon95 a răspuns:

DA, merita
ai salariu mare si job asigurat, iar daca pleci in strainezia ai salariu foarte mare

de ce ai job asigurat? pentru ca PE PESTE TOT e deficienta de medici, mai ales buni, practic e mai mare cererea decat oferta

din pacate tine 10 ani, 6 ani facultatea propriu zisa, urmati de 4 ani rezidentiatul in care esti echivalentul conceptului de "calfa", adica cineva care e platit simbolic in timp ce invata meserie dpdv PRACTIC (fara nu o sa primesti licenta, pentru ca una e sa stii teorie, alta e sa pui mana si sa salvezi viata cuiva, REAL)
iar rezidentiat faci indiferent in ce domeniu ajungi, chiar daca ajungi sa lucrezi toata viata doar in laborator si sa nu vezi un pacient la fata, EVERRR

| alina2k18 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu mai sunt platiti simbolic rezidentiiwinking nici macar aia de anul 1, castiga bine de vreo 2 ani incoace.

| Bizon95 a răspuns (pentru alina2k18):

Aha, misto, cu atat mai mult merita facultatea de medicinawinking

| Goete a răspuns:

NU merita.
Este una din meseriile care se aleg din alte motive, nu economice.
Pornind asa nu vei fii niciodata un medic adevarat

| Felys a răspuns:

Merita din toate punctele de vedere dar trebuie sa te duca capul sa poti invata cei 6 ani de medicina.Ficamea e anul 2 la stomatologie si desi a intrat la fara taxa sunt o multime de alte costuri si nu sunt mici deloc.Ai nevoie de sustinere financiara serioasa ca sa poti face facultatea pentru ca nu vei putea muncii in alta parte sa iti castigi singur banii, este imposibil asta.La facultatea de medicina nu se chiuleste, nu se poate sa mergi doar la examene, trebuie sa te tii serios de ea si nu stiu cum sunt in alte orase dar la Constanta sunt 4 locatii in care face ba cursuri la laboratoare si e musai si o masina ca sa poata ajunge la timp la fiecare.Deci daca au parintii tai bani si tu aptitudini baga-te la o astfel de facultate, daca nu, cauta altceva

| bookofknowledge a răspuns:

Dacă nu vrei bani si ești gata sa ti dedici talentul și timpul ajutării omului atunci merita, dar banii vin tarziu în cariera. ps: îs doar un student la medicină?