| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa faci o facultate in ziua de azi?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu & da. Depinde cum crezi ca te descurci in viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca merita, altfel nu ar mai exista medici, avocati, judecatori, ingineri, profesori

| aXy99 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci in viitor. Merita.

| Bizon95 a răspuns:

NUUUUU, avem nevoie si de oameni care sa spele strazile, sa stranga gunoiul si sa goleasca fose septice
asa ca esti binevenit sa fii unul dintre ei, iar fara facultate asa o sa ajungi!

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Tu faci facultate?

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

E la modă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde. Sunt facultăți care merită făcute (medicină, farmacie, stomatologie) dar și facultăți pe care le faci doar ca să te alegi cu o hârtie (filosofie, litere, științe politice etc).

| Alexandrionelu a răspuns:

Depinde de facultate.
Sunt facultăți serioase, care îți asigura un viitor bun, de exemplu medicina, It, arhitectura, etc.
Sunt facultăți cu care de obicei ajungi în clasa de mijloc, gen istorie, geografie, etc.
Si mai sunt facultăți pe care le faci degeaba, gen asistenta sociala, relații publice și altele. Absolvenții de asa ceva au o șansă la un job bun doar pe baza de șpagă, nepotisme, apartenenta politica sau favoruri sexuale.
Bineînțeles, la prima categorie se întra greu și se termina și mai greu, la a doua asa și asa, iar la a treia categorie, sa ști sa scrii și sa citești este important...

| Dishka a răspuns (pentru Alexandrionelu):

ASE, Cobtabilitate și Informatica de Gestiune? Ce parere ai?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Dishka):

Suna promițător și cred ca este mai ușoară decât informatica de la politehnica. Eu am doar studii IT, nu știu prea multe despre economie/contabilitate. Poate dacă postezi o întrebare noua, vei primi răspunsuri mai avizate.
Succes!

| Dishka a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Mulțumesc frumos!

| Dishka a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Având in vedere ca n am deloc habar de matematica, ca am fost pe profil uman, m as descurca?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Dishka):

Nu este imposibil, dar îți va fi mai greu decât celor care vin de la un profil real. Trebuie sa recuperezi ceea ce nu sa făcut la profilul uman. Matematica pare foarte grea dacă nu o înțelegi, dar dacă reiei toate manualele începând din clasa a 9-a și insiști să nu treci peste nici un capitol fără sa îl înțelegi, totul va părea mult mai simplu. Poate ca nu ar fi rău să iei și niște meditații.

| Thecurious a răspuns:

Nu strica sa stie sa faca si niste operatii matematice.
Sa nu il insele, baba, in piata.

| Thecurious a răspuns:

Depinde de abilitatile tale si de curiozitatile tale.
Ce te-ar pasiona pe tine si ce ai vrea sa descoperi, asta conteaza.

| aceafata01 a răspuns:

In general da..depinde unde..si ce vrei sa faci cu viata ta pe viitor