| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Merita sa fii profesor in 2020?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu copii mici merita

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai vocatie, cunosti bine materialul si iti place sa inveti pe altii chiar si cu titlu de voluntariat, atunci DA.
In caz contrar, cu cat esti mai nemultumit sau mai nepregatit, cu atat elevii tai vor intelege si invata mai putin de la tine.

| Adry05 a răspuns:

Doar dacă ai mare pasiune pentru domeniu

| sierra1 a răspuns:

"Merita sa fii profesor..."

explică-ne la ce te gândești când intrebi asta?

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru sierra1):

Initial,am scris,, merita".
Dar, mi au pus-o ca o greseala, eliminandu -mi pronumele,, se"?‍♀️

| sierra1 a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Cuminte acest autocorector!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu.

| JicaContra a răspuns:

Daca ai chemare si esti bun(a) la lucru cu copii, da
altfel daca e doar un job si alta sursa de intretinere nu ai, atunci NU... copii or sa te innebuneasca RAU si o sa devii unul din profesorii aia care ii urasc din suflet toti copii din scoala

de exemplu cand am ajuns prima oara la liceu, cineva, in timpul verii, intrase in liceu si a scris pe peste tot, PE PESTE TOT (fiecare ura, avizier, pe banci, pe tabla) urmatoarea chestie:
"rau e sa fii cretin, dar mai rau sa fii Ichim"
Ichim era profesor de engleza si batea copii, inclusiv fetele, ca asa ii venea lui pe chelie x(

| Alverto a răspuns:

Pai tu ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania? Nu. In general? Depinde de materie. Este materia pe care o predai profitabila in scopuri personale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Dar cu doua conditii: Sa ai talent in a preda. Sa cunosti materia foarte bine.
Daca nu iti plac copiii si nu iti place sa transmiti informatia pe intelesul tuturor atunci mai bine te apuci de altceva.
La liceu si la facultate am avut profesori memorabili dar si profesori care nu au fost facuti pentru a preda. Stiau foarte bine materia si atat, habar nu aveau sa transmita informatia. O predau mecanic, dictare sau scris pe tabla si fiecare intelegea ce vroia. Altfel e cand vine profesorul cu chef de a preda, cand vine pasionat de meseria lui si de temele predate. Se vede de departe cand un profesor face meseria din pasiune, isi pune toata energia in procesul de predare.
Daca ai calitati din nastere pentru a lumina pe altii atunci iti recomanda aceasta profesie. Daca nu mai bine sa te apuci de altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa mizeriile alea cu "calitati din nastere". Omul s-a nascut doar sa manance, bea, inmulteasca. Educabilitatea il face pe om diferit de orice mamifer. Cat timp o persoana stie sa scrie, sa citeasca si sa foloseasca la nivel incepator tehnologia care-l inconjoara, poate fi instruit catre ORICE domeniu, inclusiv cel pedagogic.

| Eugen80 a răspuns:

1.Daca nu suporti copiii si nu ai talent de profesor, nu merita.
2. Daca ai parte de niste clase cu nesimtiti care isi distrug viata 8 ore pe zi... cauta alta meserie si eventual da meditatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eugen80):

3. Nervii tari. In Romania majoritatea sunt analfabeti nesimtiti cu aere, rar vezi 3-4 normali si cu capul pe umeri intr-o clasa de 40.

| Ramo024 a răspuns:

Este un loc de munca sigur. Daca ai luat examenul de titularizare si ai prins un post de profesor, nu te poate da nimeni afara, ca atunci cand lucrezi la privat.
Dar acum sa speram ca trece cu bine perioada asta (a starii de urgenta) si se redeschid scolile.